Rodný list 1884 - vyžiadanie

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
dan322
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 08 Dec 2013, 10:44
Predkovia z oblasti: Orava, Považie, Kysuce, Šariš

Dobrý deň,
pozeral som si stránky www.katasterportal.sk a zistil som, že dedičstvo po mojej praprastarej mame je stále napísané na ňu.
Ide o katastrálne územie Turzovka-Turkov (okr. Čadca) - zdedila to po svojom otcovi, ktorý sa v Turkove narodil.
Ona (praprababka) sa volala Agneša Ďurinová, r. Mareková, narodila sa 1884 v Dlhom Poli.

K dedičstvu je potreba rodný a úmrtný list osoby po ktorej sa dedí... narodila sa v Dlhom Poli (okr.ZA), ale na území dnešnej Dlhej nad Kysucou (okr.ČA).
Napísal som na matriku v Turzovke, pod ktorú patrí aj Dlhá nad Kysucou, ale pán matrikár mi odpovedel, že matriky z roku 1884 sú uložené v Štátnom archíve v Bytči.
Čítal som "Zákon o matrikách - 420/2006 Z.z." ale o tomto som tam nič nenašiel.
Ako sa také prípady riešia?

Keby to išlo mohol by som poslať link na narodenie: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... H:61692253
a narodenia rodičov osoby.
Vopred ďakujem za odpoveď.
DD
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

[quote="dan322"]Dobrý deň,
pozeral som si stránky http://www.katasterportal.sk a zistil som, že dedičstvo po mojej praprastarej mame je stále napísané na ňu.
Ide o katastrálne územie Turzovka-Turkov (okr. Čadca) - zdedila to po svojom otcovi, ktorý sa v Turkove narodil.
Ona (praprababka) sa volala Agneša Ďurinová, r. Mareková, narodila sa 1884 v Dlhom Poli.

K dedičstvu je potreba rodný a úmrtný list osoby po ktorej sa dedí... narodila sa v Dlhom Poli (okr.ZA), ale na území dnešnej Dlhej nad Kysucou (okr.ČA).
Napísal som na matriku v Turzovke, pod ktorú patrí aj Dlhá nad Kysucou, ale pán matrikár mi odpovedel, že matriky z roku 1884 sú uložené v Štátnom archíve v Bytči.
Čítal som "Zákon o matrikách - 420/2006 Z.z." ale o tomto som tam nič nenašiel.
Ako sa také prípady riešia?

Predpokladám, že si chcete dať zapísať dedičstvo po praprastarej mame. Odporučila by som Vám, obrátiť sa na príslušný súd, pod ktorý Vaša praprastará matka patrila. Zašlite tam žiadosť o zaslanie dedičského konania po nej. Nezabudnite uviesť jej meno, priezvisko, posledné bydlisko, ako aj dátum úmrtia. Pokiaľ budete toto dedičské konanie potrebovať pre súd, bude spoplatnené.
Právoplatné znenie dedičského konania spolu s úmrtným listom pošlete na príslušný súd apolu s Návrhom na vysporiadanie novoobjaveného dedičstva (vo Vašom prípade to bude asi Okresný súd Čadca, teda ten, pod ktorý patrí kataster) . Platí sa najmenej 6,50 €, ale odporúčam zaplatiť až po výzve súdu. V návrhu ale musíte uviesť všetkých dedičov, teda deti Vašej praprastarej matky ale ak aj tí zomreli, tak deti ich detí,... Pozemok sa bude deliť na všetkých, nielen na jedného (samozrejme záleží aj od jeho veľkosti). Zvážte si teda, či sa Vám to oplatí.

Čo sa týka rodných a úmrtných listov, tak treba zájsť do Štátneho archívu v Bytči, tak, ako vás odporučili. Vyhľadáte si dátum narodenia Vašej príbuznej, ako aj dátum jej smrti. (Niektorí zamestnanci archívov sú veľmi ochotní, pomôžu Vám).Musíte však počítať s tým že do archívu sa musíte objednať vopred a čakať na termín, ktorý Vám určia. Za nahliadnutie do každej matriky sa platí 1,50 €. Jednoduchšie bude, ak si údaje vyhľadáte na FS a archív písomne požiadate o vydanie rodného (alebo aj úmrtného listu) a musíte čakať. Štátny archív totiž rodné, úmrtné, ani sobášne listy nevydáva, ale posiela žiadosti na matriku a odtiaľ Vás vyzvú na prevzatie týchto dokladov. Platiť môžete aj priamo na matrike. Dnes by to malo byť 5,- € za jeden výpis.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Návrh na prejednanie novoobjaveného majetku môže podať ten, kto bol účastníkom konania o dedičstve, ktoré skončilo vydaním rozhodnutia.
K tomuto návrhu sa prikladá úmrtný list alebo iný doklad, ktorý potvrdzuje úmrtie poručiteľa.
dan322
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 08 Dec 2013, 10:44
Predkovia z oblasti: Orava, Považie, Kysuce, Šariš

Ďakujem :)
Takže ja si cez archív môžem vyžiadať aj rodný list praprapraprapra....predka?
Alebo do platí iba u takých prípadov ako je dedičstvo?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Teoreticky ano. Ale za kazdy kus budu pytat 5 Euro.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Ono pri tych rodnych listoch to znie dost smiesne: Slovenska republika a rok narodenia 1845. Ale s tym sa nenarobi nic. Ja som zatial vybavoval umrtny list z cca 1950 na Obecnom urade. Na pockanie 5 Eur (panicky mali nahodou cas).
dan322
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 08 Dec 2013, 10:44
Predkovia z oblasti: Orava, Považie, Kysuce, Šariš

Ok, ďakujem :D
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

milestone napísal:Návrh na prejednanie novoobjaveného majetku môže podať ten, kto bol účastníkom konania o dedičstve, ktoré skončilo vydaním rozhodnutia.
K tomuto návrhu sa prikladá úmrtný list alebo iný doklad, ktorý potvrdzuje úmrtie poručiteľa.
V takomto prípade nie som si celkom istá. Zistím a dám vedieť. Ale predpokladám, že to môže byť aj dedič po pra-pra-pra-pra- rodičovi, lenže okruh dedičov musí byť uvedený a terajší potenciálny dedič nemusí mať nič. Jednoducho treba konštatovať, že notári sú v dedičských veciach lajdáci. Robia to takto asi zámerne, aby znovu inkasovali peniaze.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Návrh na začatie konania o dedičstve o novoobjavenom majetku (§ 175x O.s.p.)

Podanie návrhu na začatie konania o dedičstve o novoobjavenom majetku prichádza do úvahy vtedy, ak sa dodatočne objaví nejaký poručiteľov majetok, príp. aj dlh, ktorý nebol predmetom už právoplatne skončeného konania o dedičstve.

Návrh môže podať ten, kto bol účastníkom konania o dedičstve, ktoré skončilo vydaním rozhodnutia.

Návrh sa podáva na súd, na ktorom sa viedlo konanie o dedičstve. V zmysle položky 18a prílohy zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov sa za návrh platí súdny poplatok vo výške 1 % z hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 200 Sk, najviac 5000 Sk.

Návrh na začatie konania o dedičstve o novoobjavenom majetku nie je možné s úspechom podať, ak sa objavil iba dlh poručiteľa.

V odôvodnených prípadoch môže súd začať konanie o dedičstve o novoobjavenom majetku aj bez návrhu. Ten, kto nebol účastníkom konania o dedičstve o novoobjavenom majetku, môže sa domáhať svojho práva žalobou o vydanie dedičstva (viď vzor pod § 175y ods. 2 O.s.p.).

zdroj: epi.sk

dan322,
za istých podmienok môžete podať návrh na prejednanie novoobjaveného majetku po poručiteľovi aj Vy. Musíte preukázať dedičskú postupnosť, ktorú zdokladujete právoplatnými dedičskými osvedčeniami, a to za podmienky, že všetci Vaši právni predchodcovia sú už zomrelí.
Vo Vašom prípade nebudete potrebovať úmrtný list poručiteľky, nakoľko bol doložený pri pôvodnom dedičskom konaní. Za zbytočné považujem vybavovanie rodného listu poručiteľky, ten určite príslušný súd ani notár nepotrebujú.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

ak súd už raz prejednal dedičstvo nie je potrebné opäť prikladať úmrtný list (úmrtný list sa nachádza v pôvodnom spise).
(Moje osobné skúsenosti sú také, že úmrtný list sa v spise nenachádza).
Návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva podáva osoba, ktorá má na veci záujem, t.j. dedič.
Čo sa týka počtu dedičov záleží koľko dedičov je po praprababke. Pôjde to priamo z praprababky na žijúcich dedičov.

Súdne poplatky za konanie o dedičstve

do 3 319 eur čistej hodnoty dedičstva 6,50 €
do 9 958 eur čistej hodnoty dedičstva 16,50 €
nad 9 958 eur z čistej hodnoty dedičstva 0, 2 %, najviac 165, 50 eura
Za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku súdom 1 % z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6, 50 eura, najviac 165, 50 eura
Za podanie odvolania, ktoré smeruje proti rozhodnutiu súdu vo veci samej 16,50 €
Napísať odpoveď