Okresný úrad - zbierka matričných listín

david
Odborník
Odborník
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Okresný úrad - zbierka matričných listín

Príspevok od užívateľa david » 14 Jan 2014, 23:12

Možno nie všetci viete, ale matriky zapisujú matričné udalosti na základe nejakých listín. Matrika zbierku listín potom ročne odosiela na príslušný Okresný úrad. Tam existuje Odbor všeobecnej vnútornej správy, oddelenie matrík. Je to akoby nadriadená matrika pre matriky v danom okrese. Archivujú tam niektoré druhopisy a potom túto zbierku listín k matričným udalostiam. Tá slúži ako "druhopis" k dnešným matrikám, lebo dnes sa už druhopisy nerobia. Je to ale výhodnejšie, lebo obsahuje viac údajov. Tieto listiny sú zavedené asi od 1950, ale niekde majú aj staršie popri druhopisoch, akurát nemusia byť úplné.

Napríklad je to asi jediná možnosť zistiť presný čas narodenia, lebo v pôrodniciach archivujú len 20 rokov(aj to nie vždy) v listine k narodeniu tzv. hlásení o narodení. Jedno také prikladám
ou.jpg
ou.jpg (231.27 KiB) 3697 zobrazení

Dari
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics

Re: Okresný úrad - zbierka matričných listín

Príspevok od užívateľa Dari » 15 Jan 2014, 21:35

Mňa by zaujímali práve tie staršie.

david
Odborník
Odborník

Príspevok od užívateľa david » 16 Jan 2014, 01:20

Tak tie nemusia mať všade odložené, lebo vtedy sa ešte robili druhopisy matrík a asi obsahujú aj menej údajov, ale možno stále viac ako matriky. Inak je to dosť problém ziskať tieto hlásenia o narodení. Na jednom úrade som mal problém získať samotné svoje, na druhom zase som nezískal nič od priamych príbuzných jedine by mi povolili moje osobné. Takže ide skôr o vec pre jediný účel, zistenie presného času svojho narodenia(aj to len pre tých nar. z druhej polovice 20. stor).

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 16 Jan 2014, 06:24

Podla toho, co pisete, jediny zvlastny udaj navyse oproti matrikam je tusim cas narodenia (a mozno porodnica). Aj to len u tych z druhej pol. 20. storocia. Myslim, ze toto by som nepotreboval. Svoj cas narodenia som sa dozvedel zo zdravotnej dokumentacie dietata, ktoru mi dali tusim pri prechode na strednu skolu - o 11,15 hod :-)

david
Odborník
Odborník

Príspevok od užívateľa david » 16 Jan 2014, 15:54

Z druhej strany su aj stari rodicia + dat. narodenia, bydliska, potom este porodna hmotnost,dlzka, datum sobasa rodicov, bydlisko, povolanie atd... Ale ako hovorim, uzitocne to moze byt len pre niekoho, komu tie udaje chybaju a nevie ich ziskat inde.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný