Velká Ida 1782-1818

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Dobrý den,
při pátrání po předcích z Velké Idy jsem v R.Cath. matrikách našel mezeru v letech 1782-1818. Zkoušel jsem dohledat, zda Velká Ida tehdy nepatřila pod jinou farnost ale neúspěšně. Je možné, že se matriky z tohoto období z nějakého důvodu nedochovaly? Vzhledem k tomu že tohle období je pro mě kritické, nemáte někdo tip, jak alternativně získat informace o narozených z Velké Idy z té doby (konkrétně z let 1783-1800?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobry den, aj podla publikacie od Sarmanyovej (Cirkevne matriky na Slovensku....), je to tak, ze z uvedenych rokov matriky nie su...bohuzial. Alternativne ziskavat udaje o narodenych z uvedeneho obdobia je asi problem. Neviem, ako su na tom matriky Velkej Idy, ale v jednom pripade som si ja osobne v inej farnosti, kde chybal takyto usek, pomohol zoznamami birmovanych, ktore boli v tej matrike po r. 1800. Ak tam ale take nieco nie je, tak potom neviem...
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Ajaj, toho jsem se obával. No nedá se nic dělat. Obávám se, že k Velké Idě se seznamy biřmovaných také nedochovaly, takže tu budu mít v rodokmenu zatím nejasné místo. Naštěstí to není úplně slepá ulička - v inkriminovaném období ve Velké Idě bydlela jen jediná rodina toho jména a protože se předek narodil na samém začátku nedochovaného období, mám alespoň údaje o jeho (pravděpodobných) starších sourozencích a rodičích. Přesto vám děkuji za pomoc, alespoň vím, že nemusím hledat neexistující matriky.
Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Ja som sa dozvedel od archivárov, že keď sa za socializmu matriky brali z fár, niektorí farári zatajili, že majú staré matriky. Povedali, že sa stratili, nezachovali a pod. Dnes sú ale na farách a sú majetkom cirkvi, takže v archívoch ich nenájdeme, a preto nie sú ani v publikácii od J. Sarmányovej Kalesnej. Aj keď toto asi nebude ten prípad. Každopádne by ste mohli kontaktovať miestnu faru, či náhodou nemajú ten chýbajúci zväzok. Nádej zomiera posledná.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

kostej napísal:Ajaj, toho jsem se obával. No nedá se nic dělat. Obávám se, že k Velké Idě se seznamy biřmovaných také nedochovaly, takže tu budu mít v rodokmenu zatím nejasné místo. Naštěstí to není úplně slepá ulička - v inkriminovaném období ve Velké Idě bydlela jen jediná rodina toho jména a protože se předek narodil na samém začátku nedochovaného období, mám alespoň údaje o jeho (pravděpodobných) starších sourozencích a rodičích. Přesto vám děkuji za pomoc, alespoň vím, že nemusím hledat neexistující matriky.
Tak toto by som nevzdával, napíšte miestnemu farárovi či poprípadne matriky nemá ako Vám radil Sisua, farár Vám odpovie ale nos neodhryzne :twisted:
Ďalej je tu možnosť skúsiť cirkevný archív http://dieceza.kapitula.sk/?g=2&ext=54 možnože tie mariky majú tu. Farári minimálne od r.1820 robia opisy matrík a posielajú ich na archiváciu.
Rozhodne však skúsiť treba.
Napísať odpoveď