Kde hľadať ev.matriku Palúdzky /Kiss Palugay/

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Z evanjelickej encyklopédie Slovenska:

"Liptovský Mikuláš - Palúdzka - cirkevný zbor v Liptovsko-oravskom senioráte, pred r. 1953 v Liptovskom senioráte.
V obci bol samostatný ev. cirkevný zbor, ktorý zanikol počas protirefornmácie v 17.stor.
Po Tolerančnom patente sa zbor obnovil a pripojil ako fília k vrbicko-svätomikulášskemu zboru (Liptovský Mikuláš),
osamostatnil sa r. 1949. Kostol je z r.1941.

Farári: Andreas Crelius, Samuel Melikius 1610, Salomon Melek 1634, Andreas Fabiany 1635, Georg Schmal,
Johan Bartholomaeides, Theodosius Miklany 1659-1664 (1673?), Radimír Kramer 1949-1956, Juraj Kráľ 1956-1983, Miloš Zaťko 1984-"

Takže vaša informácia že Palúdzka patrila pod Liptovský Mikuláš až od roku 1844 je nesprávna.
Patrila tam už od 1780-tych rokov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal:...

Takže vaša informácia že Palúdzka patrila pod Liptovský Mikuláš až od roku 1844 je nesprávna.
Patrila tam už od 1780-tych rokov.
Ja neviem, kde ste sa docitali toto, co tu tvrdite. Pani hlada matricne udaje evanjelikov Paludzky spred roka 1844, pretoze matrika evanjelikov z LM sa zachovala len od r. 1844.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Napísala som na archiv@ecav.sk a pani Bakošová mi odpovedala nasledovne. V 16. a 17. st. bol cirkevný zbor v Paludzke samostatný. V čase prenasledovania evanjelikov zanikol. Po Tolerančnom patente sa zbor obnovil a bol pripojený ako fília k cirkevnému zboru v Lipt. Mikuláši /Vrbicko - mikulášsky cirkevný zbor/. Osamostatnil sa až po r. 1949. Obyvatelia Paludzky boli evidovaní v matrikách Lipt. Mikuláša.
Možno táto informácia pomôže aj niekomu inému. Zároveň ďakujem Vám za rady.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Až teraz som si všimla, že som vlastne napísala to, čo už spomínal pán Mojmír. Staršie matriky sa asi nezachovali.
Napísať odpoveď