Nesprávne zadania veku a chýbajúce údaje v matrikách...

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Pekný deň všetkým na tomto fóre,

chcem sa opýtať skúsenejších genealógov a bádateľov, s akými veľkými odchýlkami vo veku v krstných, sobášnych či úmrtných matrikách sa stretli? Je možné, aby sa zapisovateľ - kňaz pomýlil aj o 14 (!) rokov napr. pri úmrtí?

Taktiež sa chcem opýtať, ako často ste sa stretli s chýbajúcimi údajmi v matrikách? Napríklad prípady, keď daná osoba, ktorá isto existovala, zomrela v určitej obci a sa tam s najväčšou pravdepodobnosťou aj narodila, nie je uvedená v matrike narodených v danom časovom rozmedzí kedy sa narodiť mala... Dochádzalo k tomu, že kňaz stratil lístok so zápisom, alebo zabudol uviesť osobu často?

Ďakujem vopred za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
odchýlka zväčša závisela aj od veku dotyčnej osoby. Pri osobách cca do 30 rokov bývali odchýlky maximálne 3 - 5 ročné, pri starších ľuďoch cca do 10 rokov. Pri osobách po päťdesiatke sa nezriedka stávalo, že odchýlka bola aj 15 rokov od skutočného veku!
Je ťažké povedať, prečo neboli niektoré osoby zapísané do matriky. Odporúčam prejsť matriky okolitých obcí a zistiť, či náhodou nebolo dieťa pokrstené niekde v okolí. Ak sa dieťa niekde v okolí nenájde, existuje predpoklad, že ho jednoducho farár nezapísal. Stávalo sa to, tak ako uvádzate, zväčša z farárovej nepozornosti.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Ešte doplním, že záleží aj od obdobia, v matrikách z 18. storočia (hlavne v úmrtných) je vek poväčšinou len veľmi orientačná hodnota. Osobne napr. vek 70 rokov si interne prekladám ako "veľmi starý". Ďalšie pozorovanie je, že záviselo aj od sociálneho statusu zapisovanej osoby, ako seriózne sa zapisovalo.

Laco
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Úplne najväčšiu odchýlku pri veku mal ev a.v. superintendant Daniel Krman mladší: http://sk.wikipedia.org/wiki/Daniel_Krman

Tomu jezuiti pripočítali 17 rokov, aby ho mohli súdiť za zabitie brata biskupa Baršoňa na Myjave v roku 1672, kedy mal Daniel len 9 rokov.
Preto mu napísali že zomrel vo veku 94 rokov: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,123904902 posledný záznam vpravo dole.

Ale nakoniec ho na doživotie odsúdili retroaktívnym aplikovaním zákona o apostáze, ako vidieť z priloženého skenu.
V roku 1729, kedy Daniel Krman konvertoval katolíka Mlynára totiž ešte zákon o apostáze neexistoval.
Ten cisár prijal až neskoršie a aplikoval ho retroaktívne, takže na základe toho zákona odsúdil Krmana na doživotie.
Prílohy
odsudenie_daniela_krmana.jpg
odsudenie_daniela_krmana.jpg (74.35 KiB) 4672 zobrazení
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ešte pridám, že sken je z knižky "Catalogus manuscriptorum bibliothecae nationalis Hungariae Szechenyiano-regnicolaris, Sopronii, 1815"
Dá sa stiahnúť z http://books.google.com.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Ak ide o chýbajúce údaje o narodení, sobáši, či úmrtí určitej osoby, mám nie dobré skúsenosti s RK matrikami farnosti Trenčín od začiatku dochovaných matrík (1650) do zhruba začiatku 18. storočia...myslím, že v tej dobe nie všetci farári boli zrozumení s riadnym vedením matrík a pokiaľ aj narodenie, či úmrtie zapísali, nie som schopná to potvrdiť...(nakoľko mnohé zápisy vyzerajú napr. takto: ... sepultus est infans ex...)
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Ďakujem všetkým veľmi pekne za odpoveď a usmernenie,

áno, ako uvádzate pán Zakarovský, taký prípad, keď sa farár pomýli o 14 rokov (jedná sa o obdobie 18.st.) sa mi stal práve pri osobe, ktorá mala nad 60 rokov. Len som si to chcel potvrdiť, či to tak mohlo byť, lebo mi to pripadá ako ozaj veľká odchýlka.

Pokiaľ ide o chýbajúce údaje v matrike narodení, konkrétnu osobu, ktorú som mal na mysli som nenašiel v žiadnej inej farnosti, jednoducho nie je nikde. Pochádzal z farnosti Krásna nad Hornádom (pri Košiciach), tam mal jednoznačne predkov, tam sa oženil, mal dve deti (viac ich mať nestihol pretože v skorom veku umrel) a tam aj skonal a bol pochovaný v r. 1770. Pri úmrtí má zadaný vek 35 r., ženatý (uxoratus), avšak aj v tomto prípade muselo dôjsť k chybe, nakoľko jeho manželka sa o tri koky po jeho smrti (1773) znova zosobášila a mala vtedy 22 r. (prvé dieťa mali v r. 1769, to umrelo po pôrode, a roku 1770 mali ďalšie, no asi polrok po jeho narodení otec umiera) obaja museli byť veľmi mladí takže pri úmrtí mu vek farár asi navýšil, inak by bol od svojej manželky o 16 rokov starší. A i keď som jeho sobáš ešte nenašiel, vdovec pravdepod. nebol, to by som našiel jeho deti z predchádzajúceho obdobia ... Ten jeho sobáš by mohol do toho vniesť viac svetla.
Ale teraz to najpodstatnejšie - práve pre chýbajúci zápis o jeho narodení, neviem identifikovať kto boli jeho rodičia, pretože párov s rovnakým priezviskom tu v to časové rozpätie bolo viac (dva až tri páry, ktorým by som mohol prisúdiť rodičovstvo). Neviem si teda poradiť a nadviazať na ďalšiu generáciu...

Tomáš Bičkoš
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Opravujem sa: uviedol som, že sa daný predok vo svojej farnosti oženil, pomýli som sa, chcel som uviesť, že tam býval s manželkou. Sobášil sa zrejme v inej farnosti odkiaľ bola jeho manželka, keďže sobáš som v domácej farnosti nenašiel. No nie je to až tak dôležité, hlavné je, že záznam o jeho narodení v mieste kde sa mal narodiť a kde isto žil chýba ako som uviedol a neviem teda identifikovať jeho rodičov...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V tom, že sobášny záznam nie je dôležitý sa dosť mýlite. Existuje totiž šanca, že v sobášnom zázname budú uvedení jeho rodičia...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

To si uvedomujem, avšak, v danom období bolo uvádzanie rodičov, alebo aspoň otca v sobášnej matrike skôr výnimkou, ako mám skúsenosť... Záležalo asi na tom-ktorom kňazovi, ako poctivo uvádzal údaje do matriky.. No nejaká nádej, že v jeho sobášnych záznamoch bude uvedený aspoň otec tam je.
Ďakujem ešte raz za pomoc.
Napísať odpoveď