Matriky sobasov Namestovo

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Prezeral som zaznamy na FamilySearch ale sobase v Namestove (RK) tam nemaju ziadne.

Znamena to, ze neexistuju vobec alebo len ze niesu nafotene?
Mal som dojem, ze mormoni nafotili vsetky matriky ktore na Slovensku nasli.

Ak som to spravne pochopil z inych prispevkov, ak FamilySearch nema matriky, je mozne ze existuju "druhopisy" v archivoch?
To by potom asi znamenalo v Bytci?

Bez ohladu na tuto konkretnu matriku, priznavam ze nie celkom chapem ako tieto druhopisy vznikali a ci to bolo pravidlom.

Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
sobášne matriky r. kat. farnosti sa nachádzajú na mikrofilme č. 2003301, ten je medzi matrikami chybne označený ako Baptisms, deaths (Krsty, úmrtia) 1778-1895, v úvode mikrofilmu sa nachádza krátka časť matriky pokrstených, za ktorou okamžite nasledujú sobášne záznamy.
Je pravda, že Mormoni nafotili všetky matriky, ktoré na Slovensku našli, avšak nie všetky sú označené správne, resp. nie všetky sú, z nám známych dôvodov, prístupné.
V príslušnej pobočke ŠA sa môžu nachádzať tzv. druhopisy, teda opisy matrík za jednotlivé roky, ktoré mali byť zasielané štátnym úradom. Ich vyhotovovanie bolo síce povinné, avšak nie všade sa riadne dbalo na zasielanie týchto druhopisov. Ich archivácia slúžnovskými úradmi bola prevádzaná často v zatekajúcich a plesnivých pivničných priestoroch, preto sa veľké množstvo týchto druhopisov nedochovalo. V niektorých archívoch (napr. u nás v Prešove) sa druhopisy fotili v prípade, že sa nedochoval originál matriky, avšak nie vo všetkých archívoch to fungovalo takto. Niekde sa druhopisy nedigitalizovali vôbec.
Snáď sa mi podarilo odpovedať na všetky Vaše otázky :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Fantasticke!

Dakujem za pomoc a vysvetlenie.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Len doplnim, ze povinne vedenie druhopisov matrik bolo od r. 1827, takze starsie druhopisy su velmi-velmi zdriedkave.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Zdravím Vás. Sobášne matriky Námestovo sú len v Bytči v archíve. Archív Dol. Kubín ma len nové r. 1895 -1905.

Anina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Anina napísal:Zdravím Vás. Sobášne matriky Námestovo sú len v Bytči v archíve. Archív Dol. Kubín ma len nové r. 1895 -1905.

Anina
Vyssie Patrik pise, ze su aj digitalizovane.
Napísať odpoveď