Zaznamy po r 1900

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Vieme, ze cirkevne matriky su pristupne na FamilySearch priblizne az do roku 1900, v niektorych pripadoch snad az o niekolko rokov mladsie.
Tiez vieme, ze stat prebral zodpovednost za vedenie matricnych udajov priblizne po tomto (v skutocnosti skor) roku.

Lenze pri ziadosti o vypis z matriky po tomto medzniku sa jedna vacsinou o daleko skromnejsie udaje ako sme si zvykli na FamilySearch.
Krstni rodicia tam samozrejme niesu, bydlisko v mnohych pripadoch tiez nie, pricina umrtia... a podobne.
Za uplne najhorsie povazujem to, ze ked tam maju este nejake zvlastne poznamky tak sa to na vydanom dokumente neobjavi. Ale to je o inom.

Prihliadajuc na to, ze ostatne organy (zrejme aj vratane cirkevnych) podliehaju zakonu komu mozu ake dokumenty vydat, mam taketo otazky.

Povedzme, ze uz mam vypis z matriky, teda viem zakladne udaje.

1) Kde sa da zistit, kto, kde a na co umrel? Pripadne kde je pochovany.

2) Ak sobas alebo narodenie boli v Bratislave (ako najtazsi priklad) ako by sa dalo zistit ci tieto udalosti boli vobec aj cirkevne zaevidovane a tiez kde?

3) Ak ma niekto skusenosti, ake ochotne su institucie ine ako matriky pri poskytovani udajov? Ide o udaje v otazkach 1 & 2.

Dakujem,

maran
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Nedáva to odpoveď na vašu otázku, ale nie všetci to možno vedie, tak to píšem. Keď si dnes požiadate napr. o rodný list z roku 1960, tak vám matrika vyhotoví dnešnú podobu dokladu, tzn. meno, dátum, miesto narodenia, mená rodičov a nejaké ďalšie oklieštené údaje, ale v roku 1960 sa tam zapisovalo aj povolanie rodičov, mená starých rodičov, prípadne rôzne poznámky, ktoré v dnešnej verzii dokladu budú chýbať. Rovnako sa kedysi písala do úmrtných listov príčina úmrtia, ktorá sa dnes už nepíše. Preto treba matriku vždy žiadať o vyhotovenie dokladu vrátane kompletného výpisu všetkých zapísaných údajov v matrike.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
pokúsim sa na Vaše otázky odpovedať. Aj keď to neuvádzate, predpokladám, že v rukách máte štátom vydané rodné, resp. sobášne, či úmrtné listy.
1) Príčina úmrtia by mala byť napísaná tak v štátnej, ako aj v cirkevnej matrike. V prípade, že máte v rukách originálny úmrtný list, pokúste sa zatelefonovať na matriku a požiadať ich o prečítanie údajov, ktoré v úmrtnom liste nie sú uvedené, avšak v samotnej úmrtnej matrike zaznačené sú. Zároveň im vysvetlite, že originálnu listinu máte v rukách - z nej by ste matrikárovi prečítali matričné koordináty (rok zápisu, číslo strany a poradové číslo záznamu). Ak nebudú ochotní, odporúčam zaslať poštou oficiálnu žiadosť, ku ktorej doložíte kópiu listiny, na základe ktorej sa domáhate doplňujúcich údajov z matriky.
Pokiaľ viem, údaje o mieste posledného odpočinku sa zapisovali do cirkevných matrík. V prípade, že poznáte presný dátum úmrtia, odporúčam zatelefonovať na faru v obci, v ktorej Vami skúmaná osoba zomrela a informovať sa, či je v miestnej matrike zosnulých vedený údaj o pohrebe Vami skúmanej osoby.
2) Teoreticky je to možné v prípade ochoty kňaza po zatelefonovaní na faru. Častokrát však existuje ešte jedna možnosť. Každá farnosť bola po roku 1895 povinná vystavovať každoročne druhopisy matrík, ktoré následne zasielala diecéznemu, resp. arcidiecéznemu archívu. Dochované druhopisy sa v archívoch zväčša dajú osobne študovať (osobne mám vynikajúce skúsenosti najmä s arcidiecéznym archívom v Košiciach), no ich dostupnosť pre konkrétnu obec by som si na Vašom mieste vopred overil telefonicky.
3) Osobne mám množstvo skúseností s kontaktovaním väčšieho množstva matrík a môžem Vám povedať, že spôsob zaobchádzania matrikára s Vašou žiadosťou bude závisieť výlučne od osoby matrikára. Narazil som aj na ochotných, ktorí mi údaje i bez úradnej listiny nadiktovali, iní dôsledne žiadali dokázanie príbuzenského vzťahu so skúmanou osobou.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Dakujem za odpovede.

Ano, je to presne tak, mam v rukach statom vydane dokumenty.
Su stare len niekolko tyzdnov. Pri ziadosti som musel uviest nielen udaje o osobach ktorych sa tykali ale aj dokazat ze som pribuzny.

Co som za namahu dostal je v podstate presne to co som im dal, nic viac, nic menej.
Ale mam to na peknom papieri aj s peciatkou! Krasne to vyzera. :roll:

Skusim na tie matriky teda zavolat, ale su vacsinou v Bratislave tak si nerobim nadeje.
Mam totiz skusenost s matrikou v Brne. Uplnou nahodou som sa dovolal pani co doklad vystavila - pred par tyzdnami.
Hoci som mal doklad pred sebou, ani za svet mi nechcela dat dalsie udaje hoci naznacila ze tam dalsie udaje su. Vraj treba novu ziadost. Ach jaj.

Skusim teda aj tie arcidiecezne archivy v Bratislave.

Asi ma tie zaznamy na FamilySearch zhyckali.
Cakal som, ze ked clovek zaplati, dostane kompletne fotokopiu prislusneho zaznamu.
Namiesto toho mi uradne potvrdili ze sa hladane osoby narodili a umreli. Dakujem. :lol:
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vy ste dostali vypis z matriky. Treba ziadat odpis (to je rozdiel).
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

duros napísal:Vy ste dostali vypis z matriky. Treba ziadat odpis (to je rozdiel).

Aj tu asi záleží od ochoty. Ja som si na matrike pýtala odpis, ale bolo mi povedané, že také niečo nerobia.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Skúste požiadať o toto:
154/1994 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách
§ 3
(1) Matrika je verejná listina.
(2) Verejnými listinami sú aj rodný list, sobášny list a úmrtný list (ďalej len „úradný výpis“), potvrdenia vyhotovené o údajoch zapísaných v matrike a doslovné výpisy z matrík.
(3) Úradný výpis obsahuje údaje ustanovené týmto zákonom o skutočnostiach zapísaných v matrike, ktoré sa týkajú zapísanej osoby, podľa stavu v deň jeho vyhotovenia.
(4) Potvrdenie o údajoch zapísaných v matrike obsahuje údaje ustanovené osobitným zákonom alebo potrebné na uplatnenie nárokov fyzickej osoby v cudzine.
(5) Doslovný výpis obsahuje všetky údaje zapísané v matrike v pôvodnom aj zmenenom stave.

Nazeranie do matriky a výpisy z matriky

§ 18
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy
a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny,
b) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do osobnej náhradnej starostlivosti podľa osobitného zákona,10a)
c) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu zverené dieťa do dočasnej osobnej starostlivosti,10b)
d) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti,10c)
e) poručníkovi, ak sa o dieťa osobne stará,10d)
f) súdom ustanovenému opatrovníkovi,10e)
g) na úradné potreby štátnych orgánov, obcí a iných ustanovizní, ak to ustanoví osobitný zákon,
h) na vykonávanie štatistického zisťovania podľa osobitných predpisov. 11)
(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.12)
(3) Úradný výpis určený na použitie v cudzom štáte overí obvodný úrad, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Dakujem andrej58,

Takto, dokazat pribuznost som nemal problem.
Len tlacivko, s tlacivkom :) bol vzdy problem.

Oni mi poslali formulare ziadosti a tam nikde takato moznost nebola.
Tak som na ziadosti pripisal ze ziadam o kompletnu kopiu zaznamu.

A vysledok? Nula :)

Cize tu bude asi pes zakopany. Alebo nemaju na toto formular, alebo je v tom ina finta.
Skusim teda zmenit "kompletnu kopiu" na "doslovny vypis" a uvidim.

Ak ma niekto skusenosti, da sa to aj prostrednictvom "doma" napisanej ziadosti ale treba vzdy formular?

Dakujem...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mne vždy stačila vlastnoručne napísaná žiadosť, žiaden formulár som nikdy nevypĺňal.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Problém bude v tom, že matrikárky nedokážu prečítať záznamy, ktoré sú väčšinou napísané v maďarčine a odôvodnením bolo aj to, že program, do ktorého teraz vypisujú údaje, im neumožňuje zapísať nič iné okrem základných údajov.
Keď som chcela fotokópiu konkrétneho matričného záznamu - odmietli s odôvodnením, že je to zakázané.
Napísať odpoveď