Súpis obcí spadajúcich pod farnosti?

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Chcela by som sa opýtať, či neexistuje nejaká mapa alebo súpis farností, ktoré fungovali v jednotlivých historických obdobiach. Občas sa stane, že hľadám údaje z nejakej dedinky, o ktorej však neviem, pod ktorú farnosť spadala. Niekedy sa to podarí nepriamo vytipovať cez odkazy z googla, ale nie vždy to ide. :(

Aktuálne napríklad hľadám evanjelické matriky z Blatnice spred roku 1785 - má niekto informáciu, či pred týmto obdobím spadala Blatnica pod niektorú inú farnosť, alebo pred rokom 1785 matriky z tej oblasti už neexistujú? Vopred ďakujem za akékoľvek info.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Podla Sarmanyovej su dostupne ev.matriky od 1785, ako pisete. Skuste popozerat okolite evanjelicke farnosti pred tymto obdobim. Mozno na nieco natrafite. S podobnymi pripadmi som sa uz stretol viackrat.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Karla napísal:Chcela by som sa opýtať, či neexistuje nejaká mapa alebo súpis farností, ktoré fungovali v jednotlivých historických obdobiach. Občas sa stane, že hľadám údaje z nejakej dedinky, o ktorej však neviem, pod ktorú farnosť spadala. Niekedy sa to podarí nepriamo vytipovať cez odkazy z googla, ale nie vždy to ide. :(

....
Neexistuje, ale...:

http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Z neho upozornujem na prepis Sarmanyovej: http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/
Ak nepomaha Sarmanyova, treba vziat v uvahu moznost posobenia jednotlivych konfesii v minulosti v Uhorsku. No a celkom naposledy hladam historiu danej farnosti, aby som sa dozvedel, kedy vznikla a kam pred jej vznikom patrili veriaci.
Napísať odpoveď