Evanjelický sobáš zapísaný iba v katolíckej matrike?

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

V čase, keď boli jediné oficiálne matriky katolícke, t.j. zapisovali sa tam aj evanjelické krsty, sobáše a úmrtia - kto ich vykonával? Konali sa v najbližšej evanjelickej farnosti, alebo to fungovalo aj nejako inak? :? Napadlo mi to preto, že listujem katolíckou matrikou z takého obdobia (z Nemeckej Ľupče) a našla som tam pár sobášov svojich predkov, s tým, že zápis o jednom som našla duplicitne aj v evanjelickej matrike z Paludze, ale zmienku o tom druhom som už v Paludzi nenašla, iba v tej katolíckej nemecko-ľupčianskej, s tým, že ide o evanjelikov. Teraz ale neviem, kde sa ten sobáš mohol konať - čo si zaznačiť do databázy. Mohol sa konať v Paludzi napriek tomu, že ho tam nemajú zapísaný? :?
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

V Palúdzi bola artikulárna farnosť.

Prvý sobáš sa konal v Palúdzi, ale museli ho zapísať aj do katolíckej matriky v Nemeckej Lupči, lebo len katolícke matriky mali oficiálny status.

Druhý sobáš sa asi konal v Nemeckej Lupči, keďže v palúdzskej matrike nie je zapísaný.
Napísať odpoveď