Evanjelické matriky Príbovce

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobrý deň, nemá niekto prosím stiahnuté evanjelické matriky Príbovce? Potrebujem obdobie 1880-1885.
ďakujem
Naposledy upravil/-a duros v 06 Máj 2016, 14:29, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presunute do spravneho subfora (povodne v subfore "Hladam predka").
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ked mate na FS namiesto obrazka "No image available", matrika sa neda stiahnut. Musite ist do Bytce. Ci je matrika prezeratelna zistite aj v katalogu. Najdete si prislusnu farnost, rozkliknete ju a ak v pravom stlpci je pre dany film ikona fotoaparatu, da sa prezerat (kliknutim na fotoaparat). Ak tam nie je, tak digitalizovane snimky nie su zverejnene a musite ist do prislusneho statneho archivu (alebo si objednat z Ameriky do mormonskeho centra FHS, ake je Vam to blizsie). Pribovce evanjelicke su dostupne takto:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Cize nedostupny je cely jeden film c. 2009321 a to preto, lebo su na nom manzelstva do r. 1928.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Duros, ďakujem :-)! Neviete mi povedať koľko stojí a trvá objednávka filmu od mormónov? Návšteva archívu je teraz pre mna nereálna :-(.
A ešte otázka, ak dovolíte... Hľadám otca Zuzany Ribarik (nar. 1883, Košťany/farnosť Príbovce). Mal by pochádzať z Rajca (ZA). Našla tohto (dúfam, že je to on): https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. Je zapísany v katolíckej matrike, ale mal byť evanjelik. Platí, že sa v tom čase museli robiť zápisy aj v katolíckej matrike?
Správne čítam zápis o rodičoch? Joannes Ribarik a Maria Gancoovics?
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Nie je to on, lebo jasne tam píšu, že tento Ján je "RC colonus", čiže rímsko-katolícky rolník.

Povinnosť zapisovať nekatolíkov aj do katolíckych matrík platila od 1733 (Resolutio Caroliana) do 1786.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

To sú tie predčasné radosti... :-( Ďakujem Mojmír.
A nemohol byť katolík? Moja domnienka je, že by mal byť evanjelik, ale nemám to podložené... Jeho dcéra sa vydala za evanjelika.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

a aj dcéra je evanjelička - zapísaná v evanjelickej matrike
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nerobte predcasne zavery, kym neuvidite, co je v matricnom zapise a kym nenajdete sobasny zaznam rodicov.
To objednanie filmu od mormonov si nepredstavujte, ze Vam pride domov, ale dorucuje sa do FHC, ktore si vyberiete. Z BA to mate najblizsie do centra vo Viedni. Marek tam bol uz niekolkokrat, ja som tam bol s nim raz, ale uplna pohoda.
Po kliknuti na ikonu filmu v katalogu, co som Vam poslal ten link, sa dostanete k objednavke, kde si vyberiete menu, ktorou chcete platit, na kolko si to chcete objednat a kam si to chcete objednat: https://familysearch.org/films/lookup/p ... m/2009321/
Ale domnievam sa, ze ak tomu budete venovat jeden den vo Viedni, mozete tomu venovat jeden den v Bytci :) Je na Vas, co si vyberiete...u nas zaplatite kolok 1,5 eura, tam Vas to vyjde viac. Na druhej strane, cesta do Bytce je dlhsia, ze ano :)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

juriva napísal:...Hľadám otca Zuzany Ribarik (nar. 1883, Košťany/farnosť Príbovce). Mal by pochádzať z Rajca (ZA). Našla tohto (dúfam, že je to on): https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. Je zapísany v katolíckej matrike, ale mal byť evanjelik...Správne čítam zápis o rodičoch? Joannes Ribarik a Maria Gancoovics?
Pochybujem, že v 19. stor. boli v Rajci vôbec nejakí Rybárikovci (Ribarikovci) evanjelikmi a konvertovali na rk vieru, v 20. a 21. storočí už tobôž. Bádam tiež v rajeckých matrikách a okolitých farnostiach, ale na taký zápis som zatiaľ nenatrafila, a to mám v rodokmeni o.i. aj Rybárikovcov, ktorí boli zatiaľ len rk vierovyznania.
V tom zápise pri krste Tomáša matkino priezvisko čítam "Jancsovics" (Jančovičová).
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

duros napísal:Nerobte predcasne zavery, kym neuvidite, co je v matricnom zapise a kym nenajdete sobasny zaznam rodicov.
To objednanie filmu od mormonov si nepredstavujte, ze Vam pride domov, ale dorucuje sa do FHC, ktore si vyberiete. Z BA to mate najblizsie do centra vo Viedni. Marek tam bol uz niekolkokrat, ja som tam bol s nim raz, ale uplna pohoda.
Po kliknuti na ikonu filmu v katalogu, co som Vam poslal ten link, sa dostanete k objednavke, kde si vyberiete menu, ktorou chcete platit, na kolko si to chcete objednat a kam si to chcete objednat: https://familysearch.org/films/lookup/p ... m/2009321/
Ale domnievam sa, ze ak tomu budete venovat jeden den vo Viedni, mozete tomu venovat jeden den v Bytci :) Je na Vas, co si vyberiete...u nas zaplatite kolok 1,5 eura, tam Vas to vyjde viac. Na druhej strane, cesta do Bytce je dlhsia, ze ano :)
Musím sa priznať duros, že pod objednanim som si predstavila doručenie do e-mailovej schránky :-).
Bytcu si nechávam na neskôr. Potrebujem ziskat viac zrucnosti, aby som vedela, čo vlastne idem hľadať.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

milestone napísal:
juriva napísal:...Hľadám otca Zuzany Ribarik (nar. 1883, Košťany/farnosť Príbovce). Mal by pochádzať z Rajca (ZA). Našla tohto (dúfam, že je to on): https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. Je zapísany v katolíckej matrike, ale mal byť evanjelik...Správne čítam zápis o rodičoch? Joannes Ribarik a Maria Gancoovics?
Pochybujem, že v 19. stor. boli v Rajci vôbec nejakí Rybárikovci (Ribarikovci) evanjelikmi a konvertovali na rk vieru, v 20. a 21. storočí už tobôž. Bádam tiež v rajeckých matrikách a okolitých farnostiach, ale na taký zápis som zatiaľ nenatrafila, a to mám v rodokmeni o.i. aj Rybárikovcov, ktorí boli zatiaľ len rk vierovyznania.
V tom zápise pri krste Tomáša matkino priezvisko čítam "Jancsovics" (Jančovičová).
Ďakujem milestone za info!
Napísať odpoveď