Katolicke matriky - pravo pristupu

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Nedavno som ziadal o moznost prestudovat matriky na fare v Sp. Novej Vsi, ktore nie su zverejnene na FamilySearch (1895 a novsie). Z farskeho uradu som dostal odpoved, ze tieto matriky su internou zalezitostou farnosti a nie su verejnym dokumentom. Okrem toho nie su podla zakona pristupne matriky mladsie ako 90 rokov kvoli ochrane osobnych udajov.
Mne by stacilo pozriet si matriky 1895-1926. Je to nejako pravne upravene, ze mi musia tieto matriky, ktore su starsie ako 90 rokov spristupnit? Mam pravo to od nich vyzadovat?
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Aj podla mojich skusenosti su katolicki farari stelesnena ochota. :twisted: V archive alebo na prislusnom Mestskom urade tie matriky nemaju?
Co sa tyka prava na nahliadnutie - obavam sa, ze tie novsie farske "matriky" su naozaj ich interne dokumenty, ktore si robila duplicitine s oficialnou matrikou. :?
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Doteraz som mal vsade na farskych uradoch len dobre skusenosti. Vsetci knazi boli velmi ochotni. Mne ide nie o tie "nove" matriky, ale prave o matriky starsie ako 90 rokov. Ved aj mormoni ich zverejnili a zrejme tym neporusili zakon. Otazka je, ci mam nejake pravo "vyzadovat si pristup", alebo je to len na dobrej voli spravcu farnosti.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

No ide o to, ze tie materialy na farskych uradoch nie su oficialne matriky, tak neviem nakolko su alebo nie su povinni ich spristupnit. Kazdopadne ak ta konkretna matrika nebola znicena, bude sa vyskytovat bud na mestskom urade alebo v archive - cize by mozno bolo fajn skusit sa popytat tam. Tieto institucie by mali byt povinnr Vam tieto udaje na poziadanie spristupnit.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Od roku 1895 existujú zároveň matriky štátne a cirkevné. Vyhol by som sa nepresným pojmom oficiálne, neoficiálne a duplictiné, pretože účel cirkevných matrík sa mierne líši od štátnych. Napríklad cirkevná je matrika pokrstených, kde sa evidujú údaje, ktoré v štátnej matrike nie sú (krst, krstní rodičia...) a štátna je matrika narodených.

Čo sa týka prístupu, tak neviem o tej povinnosti cirkvi, že by musela sprístupniť svoje matriky. Na druhej strane je pravdepodobné, že časom tá matrika skončí (na základe dohody s crikvou) v štátnom archíve, kde bude prístupná.
Napísať odpoveď