Matriky Chyžné na Orave

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
balvino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2016, 20:05

Dobrý deň
Chcel by som poprosit o radu ohľadom RK matričných záznamov z obce Chyžné na Hornej Orave (dnes súčasť Poľska, Gmina Jablonka) za obdobie rokov cca 1800-1850.
Chyžné bolo od istého času filiálkou RK farnosti Trstená, lenže po prezretí záznamov rodnej matriky z Trstenej za roky 1793-1821 a 1822-1862 sú tam zapísaní len narodení pochádzajúci z Trstenej, Zábiedova a Brezovice.
Podľa odpovede ŠA v Bytči tam nemajú vedomosť o tom, že by boli obyvatelia Chyžného evidovaní v iných matrikách než v tých z Trstenej, kde ich však v mnou sledovanom období nenachádzam.
Ďakujem za odpoveď
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Tiež sa zaoberám RK matričnými záznamami obcí Chyžné, Lipnica, Podwilk... na Hornej Orave (dnes súčasť Poľska, Gmina Jablonka) za obdobie rokov cca 1800-1850, nakoľko nich pochádzajú moji pra... predkovia z otcovej strany.

Napriek tomu, že už viackrát bolo na tomto fóre uvedené, že tieto matriky sa nedajú stiahnuť z webu, napísal som do Archívu metropolitnej kúrie v Krakove žiadosť, na ktorú mi odpovedali, že nevyhotovujú potvrdenia o narodení, manželstve a úmrtí - tieto vyhotovuje príslušný farský úrad zo svojich orginálnych archívnych záznamov.

V odpovedi tiež uviedli, že kópie z farností na hornej Orave a Spiši nemajú. Aj keď tieto farnosti boli v roku 1925 včlenené do Krakovskej diecézy, kópie záznamov im neboli poskytnuté diecézou zo Spišskej kapitoly a tam sa stále nachádzajú. Kópie matrík z rokov 1925-1945 zabavil poľský štát - civilný matričný úrad. V Krakove majú len kópie od roku 1946.

K Vašej otázke týkajúcich sa (nielen) matrík farnosti Chyžne na Hornej Orave môžem potvrdiť, že tieto sa skutočne nachádzajú v archíve kostola v Chyžnom. Pri mojej návšteve boli karmeliti veľmi ochotní. Nakoľko matriky do roku cca 1850 boli písané v maďarskom jazyku (iné písmo aj gramatika) boli radi, že maďarčinu ovládam, mohol som si moje záznamy rýchlo vyhľadať.

ADRESA

Chyżne 157, 34-481 Chyżne
tel. +48 18 264 20 10 (11)
tel./fax +48 18 264 20 12

http://chyzne.karmelici.pl/
balvino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2016, 20:05

Dobrý deň

Veľmi ďakujem za odpoveď a cenné informácie. Niekedy teda budem musieť podniknúť výlet do Chyžného.

Keďže ste osobne prezerali matriky z Chyžného za spomenuté oddobie, dovolil by som si ešte jednu otázku. Nezaregistrovali ste tam náhodou výskyt priezviska Florek? Mňa totiž do Chyžného smeruje jediný údaj zo záznamu o sobáši mojich prapraprastarých rodičov Pavla Bornemiszu a Terérie Florek v Turčianskom Ďure, kde má prapraprastará matka uvedené ako miesto pôvodu Chyžné (Chisne origine), bez uvedenia rodičov či iných údajov.

Viem, že priezvisko Florek je na Orave časté najmä v Námestove a okolí. Ale ak by sa vyskytovalo aj v Chyžnom, podporilo by to správnosť záznamu a moja cesta do Chyžného by nemusela byť zbytočná.

Vďaka
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Meno Florek som videl viackrat v matrike v Jablonke, ale v Chyznom som si ho nevšimol, čo neznamená, že sa tam nevyskytuje. Florekovci sa vyskytujú aj v Trstenej, jeden sa napr. oženil s mojou sesternicou.
Napísať odpoveď