Strana 1 z 1

Matrika Solčany, okr. Topolčany

Napísané: 13 Mar 2017, 18:38
od užívateľa brouck
Mohl by mi, prosím, někdo poradit, na jaký úřad (popř. archiv) napsat, když potřebuji zjistit zápis z obce Solčany z roku 1923. A dále, jestli máte zkušenosti, lze takto na Slovensku žádat o kopii tohoto zápisu, bez toho, že bych se dostavil osobně (v Čechách to tiž lze řešit i po emailu, když dodám potřebné doklady)? Doklady bych měl mít k dispozici (plnou moc od vnučky dané osoby a kopie rodných listů její a matky, dokládající vazbu vnučky na osobu, jejíž zápis potřebuji). Uznává se i česká plná moc ověřené u českých úřadů?
Předem díky

Re: Matrika Solčany, okr. Topolčany

Napísané: 13 Mar 2017, 18:56
od užívateľa jurajpolak
Zdravím,
matriky z tohto obdobia by mali byť ešte v obci Solčany.
Tu je kontakt na matriku:
http://www.obecsolcany.sk/kontakty-.html
Odporúčam tam zavolať a dohodnúť sa s pani matrikárkou, ona Vám povie, čo a ako. Myslím, že keď budete mať všetky tieto podklady, čo spomínate, nemal by byť problém dohodnúť sa. Viacerí tu na fóre spomínali, že riešili s matrikárkami veci po telefóne a mailom, závisí určite aj od ochoty a nálady pani matrikárky, ale za skúšku nič nedáte, max. tak peniaze za telefón. :-)

Ešte je možné kontaktovať aj farský úrad v Solčanoch, zápis bude aj vo farskej matrike, tie sa do archívov tiež neodovzdávali. Možno budete mať šťastie aj tam, keby na štátnej matrike neboli ochotní. Tam na fare to nie je ich povinnosť vám niečo hľadať, ale tak možno budete mať šťastie.
Tu som našiel aj kontakt na faru v Solčanoch, skúste radšej zavolať, je to asi istejšie, bohvie, ako často a či vôbec tú mailovú adresu kontrolujú.
http://www.solcany.fara.sk/kontakt

Pozerám, že fara má stránku aj na FB, farár podľa veku vyzerá celkom mladý, takže by mohol byť naklonený moderným technológiam.:-)

Re: Matrika Solčany, okr. Topolčany

Napísané: 13 Mar 2017, 19:37
od užívateľa duros
Plná moc Vám nepomôže ani česká, ani slovenská, ak budú úradníci oficiálni. Naša legislatíva také niečo nepozná.