matrika Hruštín chybějíci období

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

pracovali jste někdo s matrikou hruštín? na familysearch chybí matrika narozených období 1840-1870
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Podla publikacie J. Sarmanyova: Cirkevné matriky matriky na Slovensku zo 16.-19. storočia, 1991, sa z uvedenych rokov nezachovala. Skuste vsak druhopisy priamo na pracovisku v Dolnom Kubine.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Děkuji, zkusím tam napsat.

Edit: Tak dorazila odpověd:

Prajem pekný deň,

Druhopisy cirkevných matrík sa neviedli. Proste vo farnosti viedol pán farár len jednu matriku narodených, sobášených a zosnulých.
Od roku 1895 sa viedli štátne matriky - prvopisy aj druhopisy.
Cirkevné matriky z Oravy sa nachádzajú v Štátnom archíve so sídlom v Bytči do roku 1895 a štátne matriky od roku 1895 do roku 1906 sa nachádzajú v Archíve v Dolnom Kubíne.

S pozdravom PhDr. Soňa Maťugová
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Aj ja som hľadala druhopisy matriky Oravské Veselé/originál Jaseničania úmyselne spálili/. V archíve v Dol. Kubíne mi povedali, že žiadne druhopisy nemajú. Skúsila som teda archív Spišskej Kapituly a tu je ich odpoveď.

Odpisy matrík sa v našom archíve nachádzajú až na drobné výnimky z obdobia od r. 1788 do súčasnosti, celá Spišská diecéza, teda aj Oravské Veselé.

Zatiaľ som tam nebola, ale určite pôjdem. Už tu bolo spomínané, že je tam komplikovanejší postup ako v iných archívoch, ale ak iná možnosť nie je tak to skúsim.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Toto som uz pisal v inej teme:
V Spisskej Kapitule su odpisy matrik sustredene z celej diecezy pre kazdy rok do jednej knihy a knihy su este rozdelene na narodenia, sobase a umrtia. Cize pre kazdy rok je jedna kniha pre narodenia, jedna kniha pre sobase a jedna kniha pre umrtia. Tento system studium dost komplikuje. Ked clovek chce hladat len jednu obec 10-rocne obdobie (napr. 1890-1900), musi prehladat 30 knih. U vacsiny knih nie je zapisany ani zoznam, kde sa dana obec zacina, takze najprv je potrebne zaznamy z tejto obce v knihe najst.

Odporucam pripravit si pre hladanie konkretny rok a konkretnu udalost (napr. narodenie), inac to bude dost zdlhave.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Je super že odpisy existují. Nicméně archiv mám dost od ruky. Bylo by super kdyby to bylo zdigitalizovane.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Matrika sobasov na familysearch je jen do roku 1891, neví někdo kde je po roce 1892 ??
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

djrene napísal: 03 Júl 2018, 14:08 Matrika sobasov na familysearch je jen do roku 1891, neví někdo kde je po roce 1892 ??
Buď na fare, alebo potom ako druhopis v Spišskej kapitule, pretože podľa Sarmányovej je originál v archíve len do r. 1891.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Volal jsem na Faru matrika sobasov od 1892 je skutečně na faře.
Napísať odpoveď