Výpis z matriky a sken matriky

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Rudolf II
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 18 Sep 2017, 16:47
Predkovia z oblasti: Veličná, Pusté Úľany, Senec: Damszky, Domszky; Košické Hámre, Gelnica: Gaško

Dobrý deň, Chcem získať sken, teda faksimile, stránky z matriky úmrtí z roku 1948, najbližšieho príbuzného, brata. Matrikárka mi, veľmi slušne, odmietla urobiť fotokópiu alebo čo i len vlastným fotoaparátom urobiť záber z príslušnej stránky. Odvoláva sa na matričný zákon, ktorý údajne umožňuje iba výpis. Výpis je však niečo úplne iného ako faksimile originálu. Prosím, dá sa - v tomto Kocúrkove - fotokópia získať? :roll:
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bohužiaľ, nedá, ak sa postupuje podľa zákona.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Fotokopiu si oficialne nemozete urobit, lebo zakon 154/1994 Z. z. v § 18 hovori:
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní v prítomnosti matrikára nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy.

a hotovo. Mozno je na to aj nejaka upresnujuca vyhlaska. Tento isty zakon hovori aj o tom, co ma byt v uradnom vypise z matriky a napriklad uradny vypis umrtia neobsahuje pricinu smrti ani uvedenych pozostalych (§ 19, ods 5), co bezne v matrikach uvedene byvalo, cize to vam bud matrikarka prezradi alebo si to opisete pri nahliadnuti, ale neodfotite si to. A ked to nahodou neviete vylustit ani vy ani matrikarka, tak nebude nic. ph

p.s. duros ma v podstatnom predbehol, aj tak posielam co som napisal...
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Áno, je to tak, nemôžu to robiť, ale závisí od situácie....mne jedna milá pani matrikárka umožnila odfotiť si mobilom údaje (k môjmu blízkemu príbuznému), pozakrývala však na stránke osobné záznamy a údaje, ktoré sa netýkali môjho príbuzného (vďaka aj za to, čo sa dalo odfotiť). Ak by tam však boli aj iní pracovníci, resp. klienti, asi by to nešlo...určite majú aj iní podobné skúsenosti
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ja by som k tomu dodal, že v Česku s týmto vôbec nie je problém. Fotokópia z matriky sa tam považuje za formu doslovného výpisu.
Teoreticky s tým nebol problém ani u nás do roku 2015, ale vtedy sme zmenili zákon a upresnili, že
Doslovný výpis z matriky bude možné vydať len pre úradnú potrebu orgánov verejnej moci. Sleduje sa tým eliminácia zneužitia veľmi citlivých osobných údajov (napríklad zmena pohlavia, určenie otcovstva, osvojenie). Iné oprávnené osoby budú môcť získať len aktuálny výpis z matriky, ktorý neobsahuje celú históriu matričných záznamov.
nechápem tomu, lebo nazrieť do tej matriky sa dá stále rovnako (okrem osvojení), resp. spravili to veľmi nešťastne, lebo potom mali obmedziť len také zápisy, kde existujú tieto citlivé údaje.

Nehovoriac o zbierke listín, ktorú náš zákon z hľadiska prístupu k nej vôbec nerieši. V ČR je to vyslovene v zákone uvedené, že sa dá do nej nahliadať a robiť výpisy. Ak to nie je v zákone uvedené, tak môžu matrikári povedať, a aj to niekde robia, že je to len pre ich potrebu. Ja som to tu riešil niekedy pred tými 2 rokmi, dokonca som aj napísal aj na ministerstvo, z ktorého mi došla typická úradnícka odpoveď. Potom som sa prestal rozčulovať, lebo na Slovensku je to jednoducho tak...

Veď si to sami porovnajte http://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahli ... istin.aspx
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

mimili napísal: 20 Sep 2017, 12:52 ....mne jedna milá pani matrikárka umožnila odfotiť si mobilom údaje (k môjmu blízkemu príbuznému),
Milu pani matrikarku, ktora vam povie alebo umozni nieco nad ramec zakona hlavne nebonznite, aby z toho nemala este zle.
david napísal: 21 Sep 2017, 08:07 Ja by som k tomu dodal, že v Česku s týmto vôbec nie je problém. Fotokópia z matriky sa tam považuje za formu doslovného výpisu.
Ano, tie ceske matriky s prefotenim su v tomto skvele, mozem len potvrdit. A lepsi pomer cena/vykon je u nich aj o tom, ze beru poplatok (len) 40CZK aj ked som ziadal v jednej ziadosti aj tri zaznamy.

Mimochodom aj tie argumenty o extremnej citlivosti zmeny pohlavia, otcovstve ci osvojeni pramenia len z pseudomoralky casti nasej spolocnosti, ved aj slobodne matky 30-40 rokov dozadu boli nieco nehanebne a neslychane.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Milu pani matrikarku, ktora vam povie alebo umozni nieco nad ramec zakona hlavne nebonznite, aby z toho nemala este zle.
jasné, to sa nerobí ;) berte to ako povzbudenie v beznádeji, že môžete aj v takomto prípade natrafiť na ochotných a normálne zmýšľajúcich ľudí, ktorí vám pomôžu (samozrejme ich potom nebonznite :D )
Napísať odpoveď