Matriky Jurgów

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
petrak24
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Jún 2017, 17:26

Dobrý deň.
Neviete, kde by som našla matriky poľskej obce Jurgów, ktorá predtým patrila pod Slovensko. Nedarí sa mi ich nikde nájsť.
Ďakujem za odpoveď.
S pozdravom,
Kováčová.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Tipujem to na rovnaku situaciu, aka je v pripade matrik polskej Oravy. Proste na internete nie su. Resp. v pripade Oravy je na FS obec Lipnica Wielka, no len v FHC. V katalogu FS sa ani neda vyhladat Jurgów, co zaiste viete. Rovnako tak nie je mozne na FS vyhladat ani oravsku Zubrzycu a to, ak ma pamat neklame, tak pred rokom ci dvoma som nasiel na FS Zubrzycu s tym, ze neboli indexi ani pristup k matrike, no boli vypisane filmy a pri nich kotuc. Teraz nie je ani to.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

A nemohlo to patrit pod Bialku Tatrzansku napriklad, lebo ta aspon je tu: http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... pol&w=06mp, alebo na ich fore sa skuste opytat alebo potom pripadne na mozne druhopisy v Krakowskom arcidieceznom archive ako pisu na https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library o okolitych obciach. ph
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

petrak24 napísal: 07 Okt 2017, 13:59...Neviete, kde by som našla matriky poľskej obce Jurgów, ktorá predtým patrila pod Slovensko. Nedarí sa mi ich nikde nájsť...
To, že sa trikrát menili štátne hranice v rokoch 1920, 1939, 1945, nemalo vplyv na samotnú Rk farnosť Sv. Sebastiána v Jurgove: http://www.parafia-jurgow.pl/html/kontakt.html

Ako píše kolega vorky, v digitálnej forme tie matriky pravdepodobne na webe nenájdete.

Vyzerá to tak, že si ich pekne uchovávajú v "Archiwe Urzedu Parafialnego v Jurgowie" - priamo na fare a to:
- matriku pokrstených, sobášených a zomrelých od r. 1741
- matriku sobášených a zomrelých vojakov od r. 1830
- matriku obrátených a odpadlíkov od r. 1830
- Historiae Domus (kronika) od r. 1781, atď.
brandy
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 10 Feb 2017, 15:57
Predkovia z oblasti: Rebič, Kresila, Kepič, Novobilský / Belá nad Cirochou, Snina, Tatranská Javorina

Taktiež hľadám matriky Jurgowa (mala by tam patriť obec Tatranská Javorina, podľa skúsenejších). Milestone, odkiaľ poznáš roky matrík ktoré by tam mali mať? Mám to ďaleko, ale ak sa skutočné jedná o tieto roky, tak by som sa tam rád vydal... samozrejme po dohovore s farou (už len še dogadac :lol:)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

brandy napísal: 23 Okt 2017, 21:49 Taktiež hľadám matriky Jurgowa (mala by tam patriť obec Tatranská Javorina, podľa skúsenejších)...
Áno, bola filiálkou farnosti Jurgov, od 13. júla 1921 patrí do farnosti Ždiar.
brandy napísal: 23 Okt 2017, 21:49...Milestone, odkiaľ poznáš roky matrík ktoré by tam mali mať? Mám to ďaleko, ale ak sa skutočné jedná o tieto roky, tak by som sa tam rád vydal...
Bohužiaľ, nemám to zazáložkované, ale jednalo sa o zborník, v ktorom bol popis vydanej zápisnice kanoníckej vizitácie jurgovskej farnosti z roku 1832. V protokole boli uvedené tieto matriky o. i. V číselných odkazoch v texte bol ako zdroj uvádzaný Archív Farského úradu v Jurgove.
Netvrdím, že tie matriky majú na fare, ale logicky mi to tak vyplýva. Informujte sa vopred, to je jasné. Dogadac še niekde bezvýsledne, nemá zmysel. :)

Prosím o spätnú väzbu, pomôžete aj ostatným užívateľom tohto fóra, ktorí bádajú, resp. budú bádať v rovnakej oblasti. Ďakujem!
Rastyko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 07 Mar 2018, 20:46
Predkovia z oblasti: Spiš

Dobrý večer,
dostali sa ku mne prefotené matriky pokrstených, sobášených a pochovaných z Jurgova, ale iba z rokov 1770-1805, takže to asi nepomôže. Pokúšam sa zohnať aj ďalšie.
brandy
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 10 Feb 2017, 15:57
Predkovia z oblasti: Rebič, Kresila, Kepič, Novobilský / Belá nad Cirochou, Snina, Tatranská Javorina

Rastyko napísal: 07 Mar 2018, 21:07 Dobrý večer,
dostali sa ku mne prefotené matriky pokrstených, sobášených a pochovaných z Jurgova, ale iba z rokov 1770-1805, takže to asi nepomôže. Pokúšam sa zohnať aj ďalšie.

Písal som Vám e-mail, mne by velmi pomohli tieto matriky. Prosim, kontaktujte ma..
Adrian Jarosz
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14 Aug 2020, 22:24
Predkovia z oblasti: Lipnica Mala (Vysna), Lipnica Wielka (Dolna), Zubrica Dolna, Zubrica Gorna, Jablonka, Hladovka, Bobrov

Nedávno som bol v archíve Spišskej Kapituly. Existujú kópie metryk z Jurgówa od roku 1788
Napísať odpoveď