Cholera v matrikach

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobry večer,

Prešiel som viacero matrík zomrelých, ktoré sú na FS. Hlavne tie zo začiatku 19. storočia.
Keď som si pozeral príčiny smrti, vo väčšine prípadov išlo o tussis (kašeľ), variola (kiahne), acuta febris (náhla horúčka), chronicus (dlho trvajúco chorý?), syfilis, tumor, angina, caducus (epilepsia) a iné.
Roky, ktoré som skúmal boli pred rokom 1831 a po ňom.
Práve v roku (cca) 1831 prišla do Uhorska cholera. A tu je teraz moja otázka.
Môžeme pokladať choroby, ktoré som z časti vymenoval za príznaky cholery?
Samotný názov "cholera" v matrikach nieje. Predpokladám, že aj, mnou skúmané dediny, utrpeli ranu od cholery a predsa som tam žiaden zápis "cholera" nenašiel.
Prečo nezapisovalo príčinu smrti "cholera"?
Ako si potom definovali chorobu cholera, keď naňu "nikto" nezomrel, podľa matrík?

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

http://historyweb.dennikn.sk/clanky/det ... iBtk7iDPva

skúste si prečítať tento článok, ale mne sa zdá (už som dávnejšie tie matriky pozerala), že to tam písali cholera :-)

a ešte prečítajte toto je to zaujímava téma

viewtopic.php?f=30&t=8069
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

http://www.genedict.net/sk/vysledky-vyh ... ch=cholera

inak veľmi Vám odporúčam tento slovník
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dakujem, určite si to prečítam, lebo ma to zaujíma.
Smola je, ze hronsecke evanj.matriky (kde boli zapisovaný aj Samporcania) od roku 1830 prestávajú uvádzať príčinu
smrti. Mozno nový farár, už úmrtia neriešil...ak bol nový...
V sampore:
1830 - zomrelo 6 ľudí
1831 - zomrelo 12 ľudí
1832 zomrelo 7 ľudí.

Čo sa velmi nevymyká priemeru z ostatných rokov.

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Možno pokiaľ bola obec relatívne izolovaná od ostatných, tak sa tam cholera ani nemusela dostať. Myslím, že v tom čase už vedeli, že treba zabrániť cestovaniu a pohybu osôb.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

jurajpolak napísal: 01 Dec 2017, 08:35 Možno pokiaľ bola obec relatívne izolovaná od ostatných, tak sa tam cholera ani nemusela dostať. Myslím, že v tom čase už vedeli, že treba zabrániť cestovaniu a pohybu osôb.
Vedeli, dokonca bol voľný pohyb osôb výrazne obmedzený a regulovaný. Každý, kto prišiel do cudzej obce, musel stráviť istý čas v karanténe.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Matriky v ktorých som pátrala choleru ako príčinu smrti uvádzali (východné Slovensko). Dokonca niekde farár robil rýchlu štatistiku na konci každého roka, kde bol súčet obetí cholery za daný rok.
Barbora
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ale písali niekde aj cholera, v inom vlákne sa diskutovali napríklad Selce pri Krupine a tam 1831 hneď dve celé strany:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2440858

PH.
Napísať odpoveď