Matriky Pastuchov, 18. storočie

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

Dobrý deň,
potreboval by som získať prístup do matrík obce Pastuchov (okres Hlohovec), záznamy spred roka 1770. V Nitrianskom archíve mi odpísali naskedovne: "Staršie záznamy do roku 1787 sa nachádzajú v matrikách rímskokatolíckeho farského úradu Horné Trhovište (dnes súčasť obce Horné Otrokovce) a do roku 1809 v matrikách rímskokatolíckeho farského úradu Dolné Rišňovce (dnes súčasť obce Rišňovce, okres Nitra)."
Skontaktoval som sa s p. farárom z Horného Trhovišťa, avšak uvedené záznamy tam nemajú. Na fare v Rišňoviach som sa snažil zistiť, či ide o matriku (do roku 1809), ktorá je dostupná na Familysearch resp. či je možné do nej nahliadnuť, farár odpovedal, že "to nie je možné"-bez ďalšieho vysvetlenia :? .
Prosím poraďte, ako postupovať ďalej.

R.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

rsl napísal: 07 Mar 2018, 13:19 Dobrý deň,
potreboval by som získať prístup do matrík obce Pastuchov (okres Hlohovec), záznamy spred roka 1770...
Obec Pastuchov ako filiálna obec patrila pod RK FÚ Rišňovce do roku 1787, teda s výskumom môžte začať tu: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1363323

K prístupu vdp. sa nebudem radšej vyjadrovať...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

rsl napísal: 07 Mar 2018, 13:19 ..... či je možné do nej nahliadnuť, farár odpovedal, že "to nie je možné"-bez ďalšieho vysvetlenia :? .
...
Bolo Vám odpovedané, takže ja už len k tomuto. Fakt je ten, že farár Vám nemusí nič vysvetľovať. To, čo má on na fare, je majetok cirkvi, ktorý on nemusí žiadnemu laikovi sprístupňovať.
Druhá rovina je ľudský prístup a chovanie niektorých katolíckych duchovných. Nejdem tu teraz chrliť oheň a síru na služobníkov božích, ale s ich neľudským prístupom a nadradeným chovaním mám svoje skúsenosti. Ako sa spieva "stredovek neskončil, stredovek trvá..." - to o slovenských predstaviteľoch RKC platí 100%-ne. Túto druhú časť ale radšej ďalej nekomentujme, sme mimo tému.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

mano napísal: 07 Mar 2018, 13:42 Dobry den!

Tu Ste pozerali https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library ?
Dobrý deň,

pozeral som, avšak zdá sa, že v matrikách tejto farnosti bolo veľmi málo záznamov z obce Pastuchov. Takže záznamy o mojich predkoch som tam nenašiel.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

milestone napísal: 07 Mar 2018, 15:01
rsl napísal: 07 Mar 2018, 13:19 Dobrý deň,
potreboval by som získať prístup do matrík obce Pastuchov (okres Hlohovec), záznamy spred roka 1770...
Obec Pastuchov ako filiálna obec patrila pod RK FÚ Rišňovce do roku 1787, teda s výskumom môžte začať tu: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1363323

K prístupu vdp. sa nebudem radšej vyjadrovať...
Dobrý deň,
v spomínanej matrike z Rišňoviec som už dosť podrobne hľadal. Je však pomerne ťažko čitateľná, viaceré záznamy sa takmer vôbec nedajú rozlúštiť. Hľadaných predkov som ani v nej nenašiel. Každopádne ďakujem za pomoc...
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

...
[/quote]
Bolo Vám odpovedané, takže ja už len k tomuto. Fakt je ten, že farár Vám nemusí nič vysvetľovať. To, čo má on na fare, je majetok cirkvi, ktorý on nemusí žiadnemu laikovi sprístupňovať.
Druhá rovina je ľudský prístup a chovanie niektorých katolíckych duchovných. Nejdem tu teraz chrliť oheň a síru na služobníkov božích, ale s ich neľudským prístupom a nadradeným chovaním mám svoje skúsenosti. Ako sa spieva "stredovek neskončil, stredovek trvá..." - to o slovenských predstaviteľoch RKC platí 100%-ne. Túto druhú časť ale radšej ďalej nekomentujme, sme mimo tému.
[/quote]

Dobrý deň,
musím ale podotnúť, že dvaja z troch oslovených farárov mali úplne odlišný prístup, boli ochotní jeden z nich (v Hornom Trhovišti) sa mi snažil pomôcť, dokonca mi daroval knihu o dejinách miestnej farnosti, poradil, kam sa mám ešte obrátiť.
Samozrejme, ľudia sú rôzni-aj medzi duchovnými pastiermi...

Pekný deň,

R.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

mňa raz jeden farár nechal sedieť samého s matrikami vo zvlášť miestnosti asi tri hodiny a išiel si riešiť svoje veci. :-)
Napísať odpoveď