Marmarossziget?

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Vo výťahu z Matriky pokrstených v kolónke Meno rodičov ich zamestnanie,náboženstvo a ich rodisko .....mám pri jednom predkovi uvedené:
XY, rolník,r.kat.Marmarossziget, obec: Batis....jak goooooglim,tak goooglim ale to miesto rodiska mi nedáva zmysel, Malo by sa jednať o poľsko....môže my niekto z tým nejako pomôcť?...keď som nazrel do sobášnej matriky pri mene toho istého človeka bola uvedená dedina Bočko Baťa :roll: :idea: :?:
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, neviem, z čoho dedukujete, že ide o obec v dnešnom Poľsku, našiel som však jedno mesto na severe Rumunska - Máramarossziget
slovenský názov tejto obce je podľa nižšie uvedeného zdroja Sihoť.

http://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ramarossziget
S pozdravom
Patrik Zakarovský
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

ten predok prišiel na Slovensko z poľska...tak sa traduje v rodine,bol to rok 1917-1918. Mätie ma tam nápis. obec BATIS...v sobášnom liste toho predka (ide stále o toho istého)....je uvedená dedina Bočko Baťa...(takže mi akosi nič nedáva zmysel) :evil:
ďakujem za pomoc patricius95
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Skúste nám poskytnúť čo najväčšie množstvo údajov, ktoré máte k dispozícii, možno spoločne niečo vykopeme ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pán andrej58,
prikláňam sa k tomu, čo napísal patricius95, keď lokalizoval mesto Máramarossziget (Sighetu Marmatei - názov mesta v rumunskom jazyku) na severe Rumunska.
Tu máte link na abecedný index miest a dedín v Rumunsku. BO - "Bočko" tam síce nie je, možno to pán farár napísal, ako počul, a teda nesprávne. BA - Bata a Batiz (Batis - spodobovanie pri zápise) sú tam. http://travelingluck.com/Europe/Romania ... al)#invest
No ja neviem, ale asi by som zabudla na tradovanie o príchode predka z Poľska a začala by som bádať v Rumunsku. ;)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Ospravedlňujem sa Vám pán andrej58, na tom predchádzajúcom linku by ste to dlho hľadali, ale tu máte mňamkovú stránku: http://mirbu.webnode.cz/odkazy-na-internetu/mapy/ a dopracujete sa k tomu indexu skôr, kliknite si hneď na "Rumunsko".
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Veľmi pekne Vám ďakujem.
Ono to z tými Poliakmi nebude až také zlé. Podľa máp čo som pozeral zasahovalo Poľsko do tých končín. Poliaci tam vycestovali už v r. 1790 za prácou na soľných baniach. :oops: Keďže rok narodenia (toho predka :roll: ) je 1892 a asi v r. 1918 prišiel na Slovensko (Poliaci odtiaľ začali odchádzať), v r. 1939 tam ešte žije okolo 40 000 poliakov a majú poľské školy, jeho priezvisko je v určitých črtách poľské, a podľa poslednej žijúcej dcéry prišiel z Poľska. Rumunsko nie je ten smer, v ktorý som dúfal :twisted:
takže:
1. napíšem do Związek Polaków w Rumunii poprosím o nejakú info ohľadom matriky
2. prejdem ešte raz matriky narodenia jeho detí :? možnože sa tam objaví niečo čo som prehliadol.Bohužiaľ jedná sa o predka z ženinej strany,matrika je ešte "živá" a farár je troška neprístupný :evil: .
3. Keďže prišiel na Slovensko asi v r.1918 skúsiť zistiť či sa vtedy cudzokrajní museli hlásiť na nejakom úrade?
4. pohľadať kroniku obce v danom roku
5. Mám jedno zamestnanie kde robil (teda dve jedno je v Čechách po vojne) a prekopať archív či tam náhodou nie sú spisy zamestnancov

:roll: poprosím ešte o nejakú radu :?: kde by som mohol nazrieť?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Keby som takúto osobu hľadal ja, v prvom rade by som zistil dátum úmrtia a nahliadol do úmrtnej matriky - tá môže byť veľmi nápomocná. Ďalej by som (závisí to od roku úmrtia) prezrel súpisy obyvateľstva, napr. ten z r. 1940. Ak sa Vami skúmaná osoba narodila okolo r. 1892, v 1940-tom ešte žiť mohla. ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

bohužiaľ daný pán zomrel v Čechách,tam je aj pochovaný (bohužiaľ hrob už neexistuje).Aktivoval som v Čechách jednu známu z rovnakým priezviskom dúfam že sa to podarí. A sčítanie ľudu z r. 1940 alebo akékoľvek iné je pre mňa cesta do BA dosť dlhá :roll: . Škoda že sa asi nedá vyžiadať to formou žiadosti. Alebo môže do toho nahliadnuť aj niekto iný? Aj keď nieje rodinným príslušníkom?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ak zomrel v Čechách - tak to je BOMBA. Máte väčšiu pravdepodobnosť, že v matrike zosnulých o ňom bude o mnoho viac informácií, možno dokonca presný dátum a miesto narodenia! Ak v r. 1940 býval na území Čiech, okrem sčítania (ktoré v BA v takom prípade nenájdete!) môžete prezrieť fond tzv. domovských listov, v ktorých je uvedené miesto pôvodu a informácie o rodičoch a niekedy aj starých rodičoch. Možno Vás konkrétnejšie nasmeruje niekto v tejto oblasti kvalifikovanejší - každopádne Čechy sú z hľadiska matrík výhra :D
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď