Zázrivá - staré číslovanie

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

Dobrý deň,
podľa zápisov mojich predkov, Ďurotovcov-Dutkovcov zo Zázrivej, som zistil, že bývali v dome Zázrivá 84,
1881 - Zázrivá 84 https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1281385673
1858 - Zázrivá 84 https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :141656037

Kontaktoval som cez facebook zázrivského místostarostu, ktorého maminka mi zistila bližšie informácie od pamatníkov,
bolo to niekde v Zázrivej-Strede, na Košariskách.. ale neviem, či tá drevenica ešte stojí...
Rád by som zistil, kto vlastní pozemky mojich predkov, a či ten dom stojí.
Napísal som na matriku, ale odpísali mi, že dom 84 nie sú schopní identifikovať, lebo nevedia o aký dom sa jedná dnes..
neexistujú prosím nejaké staré katastrálne mapy Zázrivej?
Dňa 14.8. sa chystám na Katastrálny úrad do Dolného Kubína, ale neviem, či sa tam bez súčasneho čisla + č. parcely niečo dozviem...
prosím o radu, vopred ďakujem :)
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, v prípade, že Vaši predkovia vlastnili pozemok, na ktorom stojí dom už v roku 1868, mali by ste sa obrátiť na Ústav Geodézie a Kartografie v Bratislave a e-mailom zistiť, či disponujú mapami a písomnými operátmi k danej mape zo Zázrivej. Celý kataster danej obce môže byť na niekoľkých mapových listoch, vy si (v prípade, že sa z danej obce zachovali) musíte nájsť ten, ktorý zobrazuje dedinu a zistiť vlastníka daného pozemku. V rámci obce sa zvykli parcely číslovať v rovnakom slede ako domy, t. j. kostol stál na parcele č. 1 bez popisného čísla, dom č. 1 stál na parcele č. 2 atď. V zozname vlastníkov pozemkov si len nalistujete stranu, na ktorej bude uvedený Váš predok, resp, príbuzný ako vlastník pozemku v intraviláne a vďaka tomu zistíte číslo parcely. Čísla parciel sa v priebehu dejín meniť nezvykli, je teda možné, že dom, ktorý hľadáte, v súčasnosti stojí na parcele identického čísla. Ak som sa vyjadril nejasne, resp. potrebujete bližšie údaje, prosím, napíšte mi sem alebo na e-mail.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

vyjádril ste sa celkom jasne, chápem :)
V Zázrivej je ale taký malý problém, že napríklad dom 84 je tam 3x!
Zázrivá-Dolina 84, Zázrivá-Stred 84... viem, že to bolo v strede, ale ten dom tam vobec nemusí stať...
Skusím napísať do tej Bratislavy, ďakujem :)
Na Katastrálny úrad v Dolnom Kubíne som im napísal mená predkov a oni mi našli pozemky, ku ktorým by priezviska pasovali, ale neviem, neviem..
V Štátnom archíve v Bytči sa žiadne Katastrálne mapy nenachádzajú? :))
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

skúste sa obrátiť na Geodetický a kartografický ústav Bratislava, majú tam historické katastrálne mapy z 19. storočia aj s menami vlastníkov domov (ale len hlavy rodín) a pozemkov, ak tam nemôžete cestovať osobne, dá sa všetko vybaviť aj mailom, sú tam veľmi ústretoví. keď som žiadal výrez z katastrálnej mapy, behom pár dní mi ju poslali
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Chcel by som si upresnit ci spominany kontakt na Geodetický a kartografický ústav Bratislave je na tejto adrese http://www.gku.sk/ ?

dakujem
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

áno, je to presne tá stránka, mail na Ústredný archív geogézie a kartografie je uagk@skgeodesy.sk, stačí im len napísať o ktorú obec máte záujem a oni Vám odpíšu, čo všetko k danej obci majú a Vy sa iba rozhodnete o čo máte záujem. ceny sú prijateľné a pošlú Vám všetok materiál domov
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý deň, danny322,

tu máte vyčerpávajúce informácie k mapám: http://www.geoinformatika.sk/sites/defa ... t-uagk.pdf ;)
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

ďakujem za odpovede :)
ale ve stredu 14.8. idem na Katastrálny úrad do Dolného Kubína a neviem, či mi ten ústav v Bratislave do tej doby niečo pošle... :(
......
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Danny322,

na Katasrálnom úrade v Dolnom Kubíne žiadajte nahliadnúť do "Pozemkovej knhy". Ku každej parcele je vedená pozemnoknižná vložka. Služba je spoplatnená a môžete si vyhotoviť kópie, viď. posledný odstavec. Mám s tým skúsenosť. Takže nepochybujte, že vyjdete naprázdno. ;)

Tu máte info, čo je a čo obsahuje "Pozemková kniha":

systém pozemkových kníh bol na Slovensku založený pozemnoknižným poriadkom (zákon č. 222 z roku 1855). Okrem tohto zákona mala na vedenie pozemkových knih vplyv aj súdna prax a neskoršie predpisy.

Systém pozemkových kníh bol založený na:
a) hlavných knihách,
b) zbierke listín,
c) pozemnoknižných mapách,
d) pomocných registroch a zoznamoch.

Hlavná kniha bola vedená pre každé katastrálne územie (k ú.), skladala sa z pozemnoknižných vložiek (PKV). PKV boli určené na zápis jedného pozemnoknižného telesa, t. j. pozemku, alebo súboru pozemkov, ktoré mali ronakého vlastníka (spoluvlastníkov). Každá PKV má tri časti – A, B a C. Tu je treba poznamenať, že pred rokom 1950 sa majiteľ pozemku považoval za majiteľa všetkých stavieb na tomto pozemku postavených. Zrušenie tejto zásady spôsobuje doteraz nemalé problémy (neoprávnené stavby...).

V časti A (list majetkovej podstaty) sa uvádzalo číslo PKV, názov k. ú. a súdneho okresu, označenie nehnuteľností tvoriacich pozemnoknižné teleso (parcelné čísla, druh pozemu, por. číslo domu, prípadne výmer a). Tu je treba poznamenať, že stavba a zastavaný pozemok sa evidovali ako jedna nehnutelnosť - pred rokom 1950 sa majiteľ pozemku považoval za majiteľa všetkých stavieb na tomto pozemku postavených. V časti A sa evidovali aj oprávnenia súvisiace s nehnuteľnosťou (právo zodpovedajúce vecnému bremenu - tzv. služobnosti...).

V časti B (list vlastníkov) sa uvádzali vlastníci nehnuteľností uvedených v časti A, spôsob (titul) nadobudnutia vlastníckych práv a zmeny týchto práv. Pri spoluvlastníkoch je uvedená aj veľkosť spoluvlastníckeho podielu (1/2, 1/16 a pod.).


V časti C sú uvedené „ťarchy“, teda obmedzenia vlastníckych práv ako napríklad záložné právo, alebo vecné bremená (povinnosť strpieť prechod v prospech nejakej osoby a pod.).

V zbierke listín sa ukladali overené kópie všetkých listín, ktoré boli podkladom pre zmenu v hlavnej knihe.

Pozemnoknižná mapa bola väčšinou kópiou katastrálnej mapy (kataster bola osobitná evidencia nehnuteľností slúžiaca na daňové účely, kým pozemková kniha slúžila na preukazovanie majetkovoprávnych vzťahov). Pozemnoknižné mapy sa spravidla skladali z viacerých na seba nadväzujúcich listov. Od roku 1883 sa presadzoval súlad katastra s pozemkovou knihou, preto mali pozemky v oboch evidenciách často rovnaké čísla.

Zápisy do pozemkovej knihy sa vykonávali na návrh dotknutých osôb (napr. zmluvných strán) a každý zápis vyžadoval schválenie súdom. Zápisy do pozemkovej knihy (až na výnimky) mali konštitutívny účinok, t .j. práva k nehnuteľnostiam sa menili až zápisom do pozemkovej knihy (konštitutívny účinok zápisu), nepostačovala iba dohoda medzi dotknutými osobami (napr. medzi darcom a obdarovaným). Tým bol zaručený súlad medzi právnym stavom a stavom zachyteným v pozemkovej knihe. Od roku 1950 (prijatím Občianskeho zákonníka) bol zrušený konštitutívny účinok zápisu (vkladu) do pozemkovej knihy. Od tej doby sa začal rozdiel medzi evidovaným stavom a právnym stavom čoraz viac rozchádzať.

Železničné knihy boli podobné pozemkovým, ale zachycovali len nehnuteľnosti slúžiace prevádzkovaniu verejnej dopravy. Viedli ich krajské súdy v Prahe, Brne a Bratislave. Viedli sa aj banské knihy (do roku 1958), kde sa okrem vlastníckych vzťahov evidovali niektoré zvláštne práva súvisiace s ťažbou nerastov.

Vedenie pozemkových a železničných kníh sa ukončilo v roku 1964 vydaním zákona č. 22/1964 Zb. o evidencii nehnuteľností. Pozemkové knihy sú v súčasnosti uložené na správach katastra, kde je možné do nich po zaplatení poplatku nahliadnúť a vyhotovať si kópie. Sú súčasťou katastrálneho operátu, ktorý je verejný.

Ani sa nečudujem, že Vám matrika nevedela identifikovať dom č. 84, alebo parcelu, na ktorej je/bol postavený. Nedisponujú takými údajmi ako KN. V obci Zázrivá prebehla ROEP-ka (Register obnovenej evidencie pozemkov). V októbri 2006 bolo vydané rozhodnutie a takisto 10/2006 bol vykonaný zápis do KN (katastra nehnuteľností). To znamená, že prišlo k prečíslovaniu pôvodných parcelných čísel.

Prajem Vám veľa šťastia! ;)
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

nordo napísal:áno, je to presne tá stránka, mail na Ústredný archív geogézie a kartografie je uagk@skgeodesy.sk, stačí im len napísať o ktorú obec máte záujem a oni Vám odpíšu, čo všetko k danej obci majú a Vy sa iba rozhodnete o čo máte záujem. ceny sú prijateľné a pošlú Vám všetok materiál domov
Vďaka za odpoved a informacie, pekny vecer :)
Napísať odpoveď