Szarnó

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
rovnovas
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Feb 2014, 16:14
Predkovia z oblasti: Zemplínska stolica

Vie mi niekto poradiť, čo je to za obec Szarnó, predpokladám, že sa nenachádza na Slovensku.Pôvodne som si myslela že je to obec žarnov, ale nie je. Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

je to urcite spravne? :?:

nasla som toto:
Prezentácia: Názov obce je doložený z roku 1332 ako Serno, z roku 1398 ako Sarnow, z roku 1401 ako Zarnow, z roku 1920 ako Žarnov; po maďarsky Szarnó.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Žarnov sa po maďarsky volal "Zsarnó", ak teda hovoríme o dedine neďaleko Moldavy nad Bodvou...
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Neviem či pôjde o tú istú obec ale kedysi sa Sarna, Srnie, Oravka, Orauka,Kezepseo Oravka, vo vizitácii r.1611 prichodí pod menom Srna a patrí farnosti Jablonka,Oravka sub Sarna, Szarna(teraz sa nachádza v Poľsku, z knihy A.Kavuljak Historický miestopis Oravy str.224) táto dedina má teraz názov Orawka. Dedičný šoltýsi Szarna, Wilga, Szarnyai atď. Rodinné mená prvých osadníkov (zrekontruované podľa chotárov) Komraz,Jeleň,Wilba,Zuzer,Brdák,Master.
Potom je tu ešte dedina Srňacie,Srnacze,Zernaczye (niekedy sú záznamy skomolené) patrila polovica rodine Zmeškalovcov a polovica rodine Okolicsáni (tejto rodine pripadla polovica asi od r.1772). Dnes je Srňacie prímestská časť Dolného Kubína. (informácie sú z knihy A.Kavuljak Historický miestopis Oravy str.229)
edit: uprava pravopisu
rovnovas
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Feb 2014, 16:14
Predkovia z oblasti: Zemplínska stolica

Dakujem andrej58, za vyčerpávajúcu odpoveď. Som si istá, že Žarnov to nebude, a teda sa prikláňam k vašej odpovedi. ešte raz vďaka veľmi ste mi pomohli. Prikláňam sa k tomu Poľsku, to je najpravdepodobnejšie.
Napísať odpoveď