Teplicz - okres Trenčín, v akej matrike hľadať ?

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
Nikol555
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Nov 2015, 18:37
Predkovia z oblasti: Srnák (Szemere) Piešťany, Trenčín, Hlohovec, Rišňovce

Zdravím ;-) Pekne prosím o pomoc pri hľadaní sobášneho listu Michaela Szrňáka a Cathariny Bartovicz , bydlisko pri krste syna Jozephusa (6.6.1896) Je napísané Teplicz. Najskôr som si myslela, že sú to Piešťany, pretože tam ho krstili, ale v sobášnej matrike som ich sobášny list nenašla. Neviem teda v akej sobášnej matrike hľadať. Nenašla som ich ani priamo v Trenčianskej sobášnej matrike. Sobáš by mal byť okolo roku 189* - 1896 ? Ďakujem za pomoc ! ;-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
na tomto linku:
https://familysearch.org/search/record/ ... name%3ABar*

Nájdete vypísané všetky deti manželského páru Michal Srnák a Katarína Bartovičová narodené do r. 1900. Po otvorení linku s najstaršou dcérou Máriou, nar. r. 1890 sa objaví poznámka, že dieťa bolo dodatočne legitimizované dňa 26.4.1891 sobášom biologických rodičov.
Následne vyhľadaný sobáš:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
V sobášnom liste sa spomína dekrét o maďarizácii rodiny a zmeny priezviska na "Szemere", deti sa zrejme neskôr za čias prvej Slovenskej republiky vrátili k priezvisku Srnák, čo dokladá aj poznámka o povolení zmeny priezviska na "Srnák" zo strany Obv. úradu v Trnave pri krste Márie z r. 1941.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Podľa údajov zo sobášneho listu som Vám vyhľadal aj krstné zápisy oboch rodičov Jozefa Srnáka -
Katarína Bartovičová, nar. 25.2.1870 https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:939F-YVXX-W
Michal Srnák, nar. 20.2.1868 https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:939F-YVXQ-2
Žiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že šlo o šľachtický rod. Cennejšou by pre Vás mala byť informácia o tom, že Váš predok padol počas vojny. Viete zistiť, či šlo o prvú, resp. druhú svetovú? Ak šlo o prvú, zrejme by sa dali dohľadať údaje o jeho úmrtí...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Obec Teplice sa stala súčasťou Piešťan: http://www.piestany.sk/mesto/historia/
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

...a ja len doplnam Patrika (aby bolo zrejme, na zaklade coho tvrdi, ze nic nenasvedcuje slachtictvu):
1) pri narodeni Michala je otec uvedeny ako sedliak
2) pri narodeni Michalovho syna Michala (1894) je uvedene, ze Michal je zeliar
3) v ziadnom zozname slachty som nevidel Srnaka , Szemere ano, ale to bolo nieco ine a inde (vo Vasom pripade islo len o prevzati madarskeho priezviska vplyvom vtedajsej situacie).

Este ma zaujalo, preco asi Szemere...je to ale len moj dohad, neberte to celkom vazne. V tom case prevzali vlastnictvo tamojsieho panstva po rodine grofa Attems-Gilleis rod grofa Pallaviciniho. Ten mal majetky aj v Szemere, kde dal postavit kastiel. Tak neviem, ci nejaka suvislost... ale to si uz pripadam, ako konspirator od "Zem a vek"...
Nikol555
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Nov 2015, 18:37
Predkovia z oblasti: Srnák (Szemere) Piešťany, Trenčín, Hlohovec, Rišňovce

patricius95 duros Mojmír ďakujem veľmi pekne, klobúk dole, len nemo pozerám na vaše znalosti , to čo ja rozlúšťujem skoro týždeň vám trvá pár minút :shock: :geek: Nuž, babka spomínala 1. sv. vojnu, podľa mojich počtov by mal na začiatku vojny 18-19 rokov.. Pamätám si aj jednu starú fotku, ktorú má žiaľ moja teta, na nej je spomínaný v uniforme, ktorá pripomína leteckú uniformu, na hrudi mal odznak podobný železnému krížu a čiapku ako T. G. Masaryk. A maďarské fúzy :-D :D

Babka nám občas spomenula aj nejaký kaštieľ o ktorý prišla jej rodina, ale nik to samozrejme nebral ako fakt, neriešili sme to, ako deti sme boli radi, že nám niekto rozpráva zaujímavé príbehy a neskôr sme babku ľutovali, že už asi prichádza o rozum, až kým som nezačala prezerať stránky na familysearch , niektoré veci jej už teda verím, aspoň teda tie základy ohľadom maďarizácie a že sa naozaj chvíľu volali Szemere . Ale snažím sa najmä zistiť niečo viac o našom rode , odkiaľ pochádza, a tď, Je to pre mňa zaujímavá činnosť a nový koníček :-) Ešte že sú tu také esá , ktoré nám začiatočníkom takto pomáhajú :-)
Napísať odpoveď