Význam "kolbo" na mape Polhory z 1871

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Požiadal by som Vás o pomoc pri identifikovaní slova "kolbo" (ak to čítam správne) na mape obce Polhora z roku 1871.

Nad slovom "kolbo" je štvorček, ktorý sa zrejme vzťahuje k tomuto termínu. Vedel by niekto, čo to môže znamenať? Dané územie sa nachádza nad obcou na vyvýšenom mieste. "Kolbo" bude asi skratka nejakého slova, kedže je za ním bodka.
Prílohy
kolbo.jpg
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Trocha vacsiu mapu alebo link sem prosim dajte, kontext je dolezity, nie neostry detail. Moze to byt kopec Kolba (pri Lubietovej taky je) alebo skomolenina slova koliba alebo nejaka samota Kolbovcov, cokolvek. Polhora je Pohronska, Oravska, ina? PH.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ide o obec Oravska Polhora. Mam len tento nekvalitny snimok (vid link dole). Lokalita sa nachadza mimo obce, na kopci, dnes su tam len pozemky na hospodarenie a cesta, ktora v minulosti viedla ku kupelom a turistickej ubytovni.

Na geoportal.sk som nasiel vysvetlivky k povodnym katastalnym mapam, kde je znacka podobneho stvorceka (alebo obdlznika?). Ma oznacovat kamennu studnu sachtovu. Sachty na slanu vodu boli v kupeloch a prilahlych pozemkoch, no to bolo severnejsie od bodu "kolbo". Dalsia varianta je, ze "kolbo" mohla byt sachta na sladku vodu. Alebo ten bod "kolbo" oznacuje nieco uplne ine. Ja si nie som ani isty, ci to slovo citam spravne.

vysvetlivky v mapam
https://www.geoportal.sk/images/uagk/legenda1_orig.jpg

PS: Obrazok je prilis velky, tak davam link.

lavy horny okraj
https://ufile.io/rmi8g

Pre uplnost, kupele fungovali od 1863/64 do prvej svetovej vojny, mapa je z roku 1871.
staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Skôr by som to čítal ako kőlho. Nemôže to byť kamenná studňa? (neviem maďarsky).
Napísať odpoveď