Kde je dnes M. Sóok?

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Dobrý den přeji a mám dva dotazy, přísně geografický je jen ten první:

a) Doufám, že jsem správně určil, že Vajka je Vojka nad Dunajom,
ale nevím si rady s tím toponymem M.-Sóok, kam se Mihály I. Réső Ensel zřejmě po sňatku přistěhoval k té Iloně Tóth a kde pak také zemřel.

b) A nějak se mi s pomocí jen moderného slovníku nedaří zodpovědně přeložit, co to měl prapraprapraprapraprapraprapraděda Mózses Réső Ensel v té Vojke na Dunaji za funkci: vajkaszéki esküdt. Vychází mi z toho něco jako přísežný soudce, ale takový úřad třeba tenkráte vůbec neexistoval.

Naše heslo je tady v tom 9. svazku Nagyovy veleknihy od str. 679 dole, ale asi bude stačit ta příloha sama.
http://mek.oszk.hu/09300/09379/pdf/mo_csaladai_09.pdf

Díky předem,
Ladislav Bátora
A1.jpg
A1.jpg (58.12 KiB) 4361 zobrazení
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Budem strieľať iba odboku - nie sú to dnešné Selice ? Pozrite si napr. toto : https://www.rodokmen.com/obec-selice
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

meky napísal: 03 Feb 2018, 12:18 Budem strieľať iba odboku - nie sú to dnešné Selice ? Pozrite si napr. toto : https://www.rodokmen.com/obec-selice
Tipnul jste to podle mě naprosto přesně, z toho odkazu tedy vyplývá, že se Mihály I. přiženil do Magyar Sóok, slov. Maďarský Šok, a na mapě ho nemůžu najít proto, že ho v roce 1947 pohltily ty Selice. A hlavně jsem ten Sóok tak daleko od Vojky nehledal...
Díky moc za perfektní tip!!!

Teď ještě kdyby někdo rozlousknul tu ouřední funkci jeho dědy Mózsese, které se ve Vojke nqa Dunaji ujal v roce 1640...
lb.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Ladislav Bátora napísal: 03 Feb 2018, 13:11
meky napísal: 03 Feb 2018, 12:18 Budem strieľať iba odboku - nie sú to dnešné Selice ? Pozrite si napr. toto : https://www.rodokmen.com/obec-selice
Tipnul jste to podle mě naprosto přesně, z toho odkazu tedy vyplývá, že se Mihály I. přiženil do Magyar Sóok, slov. Maďarský Šok, a na mapě ho nemůžu najít proto, že ho v roce 1947 pohltily ty Selice. A hlavně jsem ten Sóok tak daleko od Vojky nehledal...
Díky moc za perfektní tip!!!

Teď ještě kdyby někdo rozlousknul tu ouřední funkci, které se jeho děda Mózses ve Vojke na Dunaji ujal v roce 1640...
lb.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Vajkaszéki esküdt = porotca na Stoličnom úrade vo Vojke (člen súdnej poroty)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

obi napísal: 03 Feb 2018, 15:44 Vajkaszéki esküdt = porotca na Stoličnom úrade vo Vojke (člen súdnej poroty)
Děkuji za přesný překlad!
A buďte prosím ještě tak hodný a podívejte se, co konkrétního se našim stalo v tom roce 1278 a případně proč se jim začalo říkat Réső, na to už sám nestačím. Jsou u toho šipky.
Díky předem moc
A2.jpg
A2.jpg (152.45 KiB) 4287 zobrazení
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Ladislav Bátora napísal: 03 Feb 2018, 13:11 ...Magyar Sóok, slov. Maďarský Šok, a na mapě ho nemůžu najít proto, že ho v roce 1947 pohltily ty Selice. A hlavně jsem ten Sóok tak daleko od Vojky nehledal...
Po slovensky ako píšete Maďarský Šok, ale naposledy bol názov len Šók. Ak ste ho zatiaľ nelokalizovali, kuk, tu je: http://mapire.eu/en/map/thirdsurvey2500 ... .489350596
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

milestone napísal: 04 Feb 2018, 17:16
Ladislav Bátora napísal: 03 Feb 2018, 13:11 ...Magyar Sóok, slov. Maďarský Šok, a na mapě ho nemůžu najít proto, že ho v roce 1947 pohltily ty Selice. A hlavně jsem ten Sóok tak daleko od Vojky nehledal...
Po slovensky ako píšete Maďarský Šok, ale naposledy bol názov len Šók. Ak ste ho zatiaľ nelokalizovali, kuk, tu je: http://mapire.eu/en/map/thirdsurvey2500 ... .489350596
Aha, díky. Takže to bylo v podstatě dvojměstí...
lb.

P.S.: Moji přímí předkové z úzkého pohledu rodu Réső Ensel v tom Śóku vlastně prožili (po přiženění) pouze jednu jedinou celou generaci: odtamtud kolem roku 1760 prapraprapraprapraděda Ferenc starší – a posléze podle toho zvaný nemes Réső Ferenc Áporkan – vyrazil už navždy do Áporky.
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

No a Ferencov brat István zrejme zakotvil v Tvrdošovciach (Tardošked ). Ale to som si nie celkom istý, lebo Váš prvý obrázok nevidno celý. Tvrdošovce nájdete, keď sa na mape od milestone posuniete od Šóku trochu doprava.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

meky napísal: 04 Feb 2018, 21:21 No a Ferencov brat István zrejme zakotvil v Tvrdošovciach (Tardošked ). Ale to som si nie celkom istý, lebo Váš prvý obrázok nevidno celý. Tvrdošovce nájdete, keď sa na mape od milestone posuniete od Šóku trochu doprava.
Oni se v Śóku (kam se Mihály I. přiženil z Vojky nad Dunajem, kde moji Réső Ensel po staletí dědičně stoličně soudcovali) narodili zřejmě všechny 4 první děti Mihálye I. Réső a Heleny (Ilony) Tóth, ale chodilo se tenkrát křtít ještě do Tvrdošoviec, tak p. Nagy napsal u Istvána chybně jako rodiště Tardosked. A první tvrdošoviecká matrika bohužel začíná až rokem 1697, a tak ani p. Nagy v roce 1862, ani já převčírem jsme nenašli a nemohli najít křest toho jejich Mihálye II., o kterého mi jde hlavně: to je můj praprapraprapraprapradědeček.

A právě jeho syn Ferenc I. Réső, častěji posléze Réső Áporkan, to v Šóku zabalil a odešel kolonisovat po Turcích zcela vylidněný Kiskunság. I když asi né hned v té první vlně kolem roku 1750 (v prvním soupisu kolonistů z roku 1764 ještě uveden není), ale nejspíš až o 10 let později.

A od té doby jsem po předcích Áporčan i já:
prapraděda Bénjámin Galambos, v dospělosti mlynář v Majosháze, se narodil ještě v Áporce. Ale jeho dcera Gizella si vzala Čecha (1906) z pražský Libně, takže jsem na to konto zároveň i Libeňák... :D A to přímo rodem.
Prílohy
GalambosBénjámin1849.jpg
Napísať odpoveď