Kde je dnes M. Sóok?

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Jeden z členov rodiny ,slávny právny vedec ?. Sándor,počas výskumu svojich predkov a svojho mena zanechal po sebe viacero poznámok ohľadom mena Ensel ktoré získal zo starých listín,ale bez priamych dôkazov ktoré by potvrdzovali spojitosť so svojou rodinou.Tak uvádza
meno sudcu Jensel=Jensöl z Trnavy z roku 1278. Krstné meno Jenslin sa vyskytlo aj Bratislave medzi župnou šľachtou (statkármi) v roku 1351.

Ohľadom mena Réső nie sú dostupné podobné informácie,pravdepodobne bolo dávnejšie používané ako krstné meno.

Pekný deň
Ján
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

obi napísal: 05 Feb 2018, 18:05 Jeden z členov rodiny ,slávny právny vedec ?. Sándor,počas výskumu svojich predkov a svojho mena zanechal po sebe viacero poznámok ohľadom mena Ensel ktoré získal zo starých listín,ale bez priamych dôkazov ktoré by potvrdzovali spojitosť so svojou rodinou.Tak uvádza
meno sudcu Jensel=Jensöl z Trnavy z roku 1278. Krstné meno Jenslin sa vyskytlo aj Bratislave medzi župnou šľachtou (statkármi) v roku 1351.

Ohľadom mena Réső nie sú dostupné podobné informácie,pravdepodobne bolo dávnejšie používané ako krstné meno.

Pekný deň
Ján
Díky moc, moc, moc!!!

Už jsem pomalu jak ten náš slávny právny vedec Sándor, taky mám plno poznámek. :D Akorát, že on na rozdíl ode mě jistě ještě uměl maďarsky, tak to se mu to jinak poznamenávalo. Dnes dopoledne jsem našel zřejmě definitivní důkaz o našem přímém historickém propojení mezi tou Vajkou nad Dunajem (resp. Maďarským Šókem po sňatku Mihálye I. s Ilonou Tóth) a tou Áporkou v Kiskunságu, viz přiloženou svatbu Ference I. se Sárou Fekete. A hlavně křest jejich posledního syna Jánose na konci!

Nejvíc by na to všechno asi koukala babička z matčiny strany, kdyby ještě žila: jediné, co o svých kiskunságských předcích věděla, bylo, že její maminka Gizella se narodila v jakési Majosháze u Pešti a že tam Galambosovi měli mlejn. A jako velkou vzácnost mi už kdysi dávno předala oddací list svých rodičů: Gizella Galambos a Josef Pecháček měli svatbu v březnu 1906 v chorvatské Brekinsce. A z toho jsem loni na jaře vyšel, nic jiného jsem tou dobou nevěděl ani já...

Zatím ale bohužel skutečně jen u rodu Réső Ensel čerstvě a prokazatelně vím, odkud do vylidněného Kiskunságu po skončení turecké okupace dorazili. Jsou tedy první, a mám jen na úrovni 7. kolene takových novousedlých kiskunságských rodů na krku ještě sedm dalších: již zmínění Galambos (Gábor starší z Áporky) a dále pak Nagy (Éva z Tasse), Nagy (István mladší z Áporky), Cserna (Mária z Áporky), Besenczi (István mladší z Kiskunlaczházy), Paroka-Nagy (Sára z KK Laczházy) a Korsós (János z KK Laczháty). Tak snad se někdy časem ještě aspoň jednou poštěstí nějakou náhodou odhalit původní domicil...
Prílohy
RésőFeketeová1760.jpg
Napísať odpoveď