Kamenitz ?

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Dobré ránko,

Chcem Vás pekne poprosiť o radu alebo názor k tomuto záznamu zo sobášnej matriky zo dňa 19.11.1775 Dolné Vestenice. Dvaja ženíchovia Jozef a Andreas Maszar. Vzhľadom na to, že v obci Dolné Vestenice je veľmi veľa obyvateľov s týmto priezviskom, predpokladal som, že Andreas sa tam aj narodil. Bohužiaĺ, jediný Andreas, ktorý sa tam narodil v r. 1755 umrel ako dieťa v r. 1766 v . Takže vychádzam z toho - keďže Jozef Maszar, ktorý sa ženil presne v ten deň ako Andreas má zapísané miesto pôvodu Kamenitz,tak mohol od tiaľ pochádzať aj Andreas. Teras by som Vás chcel poprosiť o radu - kde sa nachádza Kamenitz. Môže to byť Kamenec, ktorý sa nachádza pri Novákoch? Tam ale Maszarovci neboli. Našiel som som jeden rodný záznam z r. 1755 Andreasa Maszara v obci Oslany, ale nie Jozefa. Alebo je to Kamenitz v Čechách? Narodenie Joszefa som nenašiel. Jeho deti sa narodili v Bošanoch. Vie mi niekto s tým pomôcť?

Vopred ďakujem
Maszar Andreas Vanke Anna 1775 s..jpg
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

Dobrý deň,

myslím, že obec "Kamenitz" je terajšou obcou Kamenec pod Vtáčnikom. Podľa Prvého vojenského mapovania (1763-1787), dostupného na mapire.eu, existoval v tom čase Horný a Dolný Kamenec (Felsó a Alsó). Nevesta pochádzala z Račíc (časť dnešnej obce Nitrica), v tom čase "Ratsicz"-podľa už spomenutého zdroja.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Ďakujem pekne. To čo ste mi napísali ovládam. Len ako som už pred tým poznamenal, v Kamenci sa nenachádzala rodina Maszar. A však je možné, že tam v tom čase bývali. To už asi ťažko zistím.
Takže aj tak ďakujem za ochotu :)
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň,

pokiaľ ma zrak neklame tu vidím Andreasa Masara narodeného 05.08.1748 Horné Vestenice.

Zápis je na pravej strane od vrchu 4 zápis

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1056872
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Dobrý deň,
Veľmi pekne ďakujem. Tiež som nad tým uvažoval.
Tento Andreas z r. 1748 sa narodil Horných Vesteniciach. V sobášnej matrike aj v úmrtnej matrike sú uvedené Dolné Vestenice a vek z oboch matrík poukazuje na to, že sa mal narodiť v r. 1755. Samozrejme, tie roky v matrikách bývajú často dosť nepresné, aspoň podľa mojich skúseností.

Ale ešte raz ďakujem.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobre rano,

Myslim, ze to bol rok 1745 ale v tych Vesteniciach sa narodil aj Jozef Masar. Kamenitzi mozno neskor byvali preto to mohlo byt uvedene v sobasnych zapisoch.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ono keď sa niekto narodil niekde a potom sa presťahoval do inej dediny, po pár rokoch ich začali brať ako miestnych. Keď sa prisťahoval, ako dieťa, pri svadbe už to nikto neriešil, že niekedy býval inde.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Ďakujem pekne.
Napísať odpoveď