V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

svatba Lakšárská Nová Ves 1789 latinsky

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
chose1
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 21:32
Predkovia z oblasti: Lakšárská Nová Ves

svatba Lakšárská Nová Ves 1789 latinsky

Príspevok od užívateľa chose1 » 24 Mar 2020, 17:54

Dobrý den, prosím o upřesnění. V zápise nalevo, čtvrtý z hora 17.11.1789 ženich Josephus Adamecz nevěsta Rosalie Schichulak. Nevím přesně odkud pochází nevěsta - Neovil et MolaSchichul, byla dcerou mlynáře v Lakšárské Nové Vsi? Děkuji. https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 304
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Re: svatba Lakšárská Nová Ves 1789 latinsky

Príspevok od užívateľa mano » 24 Mar 2020, 19:00

Dobry den ,
nevesta sa volala Rosalia Schischulak t.j. Šišuláková
Neovilla je jeden z historickych nazvov LNV
https://slovnik.juls.savba.sk/?w=Lak%C5 ... cs&d=psken#
Mola Schischul.... je Šisulákov mlyn ,mlynska osada v blizkosti sa volala Šišuláky .....
https://www.zahorskemuzeum.sk/mlyny-na- ... zajickova/

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3609
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: svatba Lakšárská Nová Ves 1789 latinsky

Príspevok od užívateľa duros » 24 Mar 2020, 19:11

K Šišolákovskému mlynu:
1) Rodokmeň Šišolákových, tu zmienka o danom mlyne: http://sisulak.blogspot.com/2012/11/nie ... basic.html
2) Schematizmus Ostrihomskej arcidiecézy z r. 1826: https://books.google.sk/books?id=LqZjAA ... ak&f=false

Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Re: svatba Lakšárská Nová Ves 1789 latinsky

Príspevok od užívateľa Sisua » 26 Mar 2020, 17:24

Ďakujem kolegom za upresnenie informácie weblinkami (spravujem aj menovaný blog o rode Šišulák), zároveň som potomok Jozefa Adamca a Rozálie Šišulákovej. Ak by ste potrebovali ďalšie informácie o ich predkoch, napíšte mi súkromnú správu.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 5 neregistrovaných