Zámena Kataríny za iné meno

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Zámena Kataríny za iné meno

Príspevok od užívateľa VeronikaBB » 12 Júl 2018, 15:14

Ahojte,

mám takú otázku ... keď ste hľadali v matrikách stalo sa niekomu, že mohlo byť meno Katarína zamenené za iné meno napríklad Mária alebo Helena?
Viem, že sa napríklad meno Helena písalo ako Ilona alebo Juliana tak či aj Katarínu nemohli striedať s iným menom.

ĎakujemAnna Theresia
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Re: Zámena Kataríny za iné meno

Príspevok od užívateľa Anna Theresia » 12 Júl 2018, 15:45

Dobrý deň.

Neviem, či Vám moja správa pomôže, ale pri pátraní po predkoch sa mi stalo niečo podobné (teda zámena Mária - Katarína) dokonca až u troch manž. párov. V jednom prípade sa potvrdilo, že manželka používala obe krstné mená - Mária aj Katarína. Prečo, to sa mi zistiť nepodarilo, krstená bola iba Mária.
V ďalších dvoch išlo o omyl v písaní do matriky- v prvom dieťa dostalo meno Mária a aj matka bola uvedená Mária, hoci sa volala Katarína (v zápise u krstov ostatných detí bola vždy matkou Katarína, manžel aj krstní rodičia tí istí - teda omyl).
V druhom prípade ( ďalší manž. pár) pri sobáši syna bolo tiež zapísané meno matky ako Mária (v skutočnosti opäť Katarína), no inak všetko sedelo- meno otca aj presná adresa- takže znovu omyl.
Je to zvláštne, pretože podľa mňa mená Katarína a Mária spolu vôbec nesúvisia.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní