Narodené 1760 Píla Latinčina "VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

Dobrý večer.Chcem Vás poprosiť o preklad textu,Slovakia Church and Synagogue Books, 1592-1935 Evangelical (Evanjelícká cirkev) Rimavská Sobota Píla Baptisms, marriages, deat...elstvá, úmrtia) 1711-1761 , Adamus Bradnán, Image 150,rok 1760,text Narodený 3. Apr 1760 a 5.Apr. 1760. Potrebujem preložiť prečo má dva dátumi narodenia. Dakujem
Naposledy upravil/-a ada.t v 04 Nov 2018, 06:36, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nabudúce radšej vložte url odkaz na snímok, nech to nemusíme vyhľadávať:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Otázka teraz znie, čo vlastne chcete preložiť. Pretože to, čo píšete v poslednej vete, netuším, čo na tom chcete preložiť. Ak je to iba otázka na dva rôzne dátumy, tak potom ste mali napísať, že sú dva rôzne dátumy v indexoch. V samotnej matrike je len jeden záznam. To, že sú v indexoch záznamy dva týkajúce sa tej istej osoby sa stáva v prípadoch, ak indexovali dvaja indexeri na sebe nezávisle a patróni na FS odsúhlasili zverejnenie (skrátka bordel). Dokazuje to nielen rozdielny dátum, ale aj rozdielny prepis mena matky (raz Marusa, druhýkrát Maruska). V tomto prípade sa však osobne domnievam, že ani jeden z nich nemal pravdu a správny dátum je 1.
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

Dobrý deň. Prepáčte už budem vedieť ako mám vložiť odkaz . Chcela som Vás poprosiť o preklad https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443.
v samotnej matrike záznam Adamus Bradnan nar. 01.Apr 1760. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Prepáčte, neberte to, že do Vás rýpem, ale neverím, že ste aspoň niečo z toho nedokázali prečítať a preložiť (viď hore pravidlá, bod č. 2). Nejde o to, že by sme Vám to neurobili, ale postupne sa tak učíte sami čítať a prekladať. Verte, je to ten najlepší spôsob, ako sa to naučiť.
Text zápisu:
1.) (Aprilis 1760) Baptizatus filiolus Adamus P(atrem) Bradnán Jano, M(atrem) Maruša, Incolae Pilenses. Adstantes: Gyuriška Martin, et Juda Benowech
Preklad:
1. (apríla 1760) pokrstený syn Adam otca Jana Bradnana, matky Maruše, obyvateľov Píly. Svedkovia Martin Ďuriška a Judita Beňová (Beňových).
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

Dobrý deň. Ja viem že do mňa nerýpete , ale ja Vám píšem ked už neviem prečítať krkolomné písmo a v samotnej matrike sú tie preklady niekedy zle preložené. Ďakujem za preklad .
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

A ešte som sa chcela opýtať či náhodou nebudete pridávať matriku z rokov 1895- 1918. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ada.t napísal: 04 Nov 2018, 06:39 A ešte som sa chcela opýtať či náhodou nebudete pridávať matriku z rokov 1895- 1918. Ďakujem
My nikam nepridávame žiadne matriky. Online matriky sú na stránke mormónov familysearch.org. Roky, ktoré uvádzate, sú fyzicky na pracoviskách štátnych archívov (bývalé okresné archívy): http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

Ďakujem za odpoved. Ale nie sú dostupné .Pracovníci v štatných archívov nie su ochotný sa niečim takým zaoberať. Iba odpovedia že u ných to nie je a to je všetko.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ada.t napísal: 04 Nov 2018, 09:15 Ďakujem za odpoved. Ale nie sú dostupné .Pracovníci v štatných archívov nie su ochotný sa niečim takým zaoberať. Iba odpovedia že u ných to nie je a to je všetko.
To je dosť odvážne tvrdenie o tej neochote. Ale inak ja som nepísal o štátnom archíve, ale o pracovisku, teda bývalý okresný archív. V tých sa ukladajú obecné matriky z rokov 1895-1906. V prípade, že sa tak nestalo, sú uložené na matričnom úrade.
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

Prepáčte ale to nie je tvrdenie. To je skutočnosť. Bola som na matrikách vo svojom bydlisku keď som hľadala údaje o mojej starej mame a jej príbuzných . Odpoveď u nás to nie je ,chodte na okresný súd . Bola som aj na súde kde pred tým keď som hľadala údaje po mojom starom otcovi boli dostupné.Už nie sú. Bola som aj v Krajskom archíve v Banskej Bystrici. Odpoveď mi to tu nemáme. Mestské úrady nemajú čas za zaoberať hľadaním v matričných knihách a vyhľadávať. A ani mňa k tomu nepustia aby som sa v tom šprtala. O tej ochote.Bola som aj na evanjelickej fare kde som hľadala predkov po roku roku 1908. Ak by ste si prečítali od kedy som tu zaregistrovaná a čo všetko ste mi už VY našli . Hľadám predkov starších lebo po roku 1895 nemám možnosť sa dostať k záznamom .
Napísať odpoveď