Latincina? sobas Vysna Boca 1751

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Poprosil by som o pomoc pri precitani jedneho slova v predposlednom zazname na pravej strane:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=835048
Die 9 Novembris copulatus in Matrimonium Honestus Juvenis Johanes Supala cum Virgine ??? Veronica

Rozmyslal som nad viacerymi moznostami, ale neuspesne, tak ich tu strucne zhrniem. To slovo moze a nemusi byt latincina. Priezvisko nevesty je Zacharovsky, na to sa to nepodoba. V case sobasa mala skoro 19 rokov, tak to asi nema nic spolocne s vekom. Prve dieta mali 9 mesiacov po svadbe, stav nevesty to teda mozno nebude.
Dakujem.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den ,

je dost mozne ,ze sa nejedna o sobas Johanes Supala-Veronika Zacharovska ( Szochorovski) ,ale o sobas ineho Johana Supalu s Veronikou, pri krstoch ich deti nasledne indexatorom prepisanou s priezviskom Matrik-Masat :

https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mano napísal: 25 Nov 2018, 14:07 Dobry den ,

je dost mozne ,ze sa nejedna o sobas Johanes Supala-Veronika Zacharovska ( Szochorovski) ,ale o sobas ineho Johana Supalu s Veronikou, pri krstoch ich deti nasledne indexatorom prepisanou s priezviskom Matrik-Masat :

https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Ja som tie záznamy prešiel, v skutočnosti tam ide o slovo Matre, resp. Matris, všetko vo význame "matka".
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

duros napísal: 25 Nov 2018, 16:23
mano napísal: 25 Nov 2018, 14:07 Dobry den ,

je dost mozne ,ze sa nejedna o sobas Johanes Supala-Veronika Zacharovska ( Szochorovski) ,ale o sobas ineho Johana Supalu s Veronikou, pri krstoch ich deti nasledne indexatorom prepisanou s priezviskom Matrik-Masat :

https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Ja som tie záznamy prešiel, v skutočnosti tam ide o slovo Matre, resp. Matris, všetko vo význame "matka".
Na doplnenie:
V rovnakej matrike na strane 74, zaznam 30, 17.08.1752 narodeny Daniel, rodicia Johanes a Veronika
Strana 95, zaznam 32, 27.11.1753 narodeny Andreas, rodicia Johanis Supala a Weronika
Strana 101, zaznam 34, 18.12.1755 narodena Veronika, rodicia Johanis Supala a Veronika Szochorowszky
Strana 108, zaznam 15, 19.02.1758 narodeny Jan, rodicia Joanes Supalla a Weronika Zacharovsky
Krstny rodicia v podstate rovnaky. Presiel som vsetky zaznamy a s velkou pravdepodobnostou su tieto deti narodene tym istym rodicom a tito rodicia mali sobas v tom roku 1751, na strane 75.
K tomu co pisal mano: svadbu inych osob s rovnakymi menami nemozem vylucit, ale ta sanca je tam podla mna minimalna. Co sa indexov tyka, nemam s nimi dobre skusenosti a uz s nimi nepracujem, su zavadzajuce. Presiel som si ich az teraz, a je tam chyb ako maku. "Najlepsi" je index k poslednemu dietatu na strane 108. V kazdom pripade dakujem za Vas cas a snahu pri vyhladavani ich deti. Keby som tieto udaje napisal skor,tak by som Vam dal viac vstupnych informacii. Nesustredil som sa na dokazovanie priezviska, ale na to nezname slovo.
K tomu co pisal Duros: Dakujem za potvrdenie, tiez som si myslel, ze v tych zaznamoch sa hovori matka Veronica.

Co sa tyka toho neznameho slova, ma niekto nejaky "tusak"?
Napísať odpoveď