Matrika - maďarčina

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Vlado
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 266
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce

Matrika - maďarčina

Príspevok od užívateľa Vlado » 28 Nov 2018, 15:23

Prosím o pomoc pri preklade z matriky po maďarsky písanej:


Poradové číslo: 1.
Posledný stĺpec na ľavej strane matriky:
allapola ? a slovíčka zapísané v tomto stĺpci vzťahujúce sa na ženícha Pavla Daruľu (hotlen?) a nevestu Máriu Kováčovú (hajadon - slobodná?)

Potom na druhej strane, dva úzke stĺpce, ktoré nasledujú po "stĺpci svedkov" (čo sa tam zaznamenáva?) a na úplnom konci poznámka, o com sa v nej píše?

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... =1161535Ti

Budem vďačný za pomoc.
VladoUžívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3292
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Matrika - maďarčina

Príspevok od užívateľa duros » 28 Nov 2018, 15:47

Pán Vlado, skúsili ste už niekedy nejaké slovníky? Lebo ja mám taký pocit, že vôbec, pretože za ten čas, čo ste tu sa pýtate na dosť bežné výrazy.
Ak žiaden slovník nevlastníte, skúste pre začiatok aspoň náš genedict.net. Tam napr. hajadon určite nájdete.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný