Zápis pri narodení detí Paulusa Benyovszkého - prosím o pomoc s prekladom - vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Prosím o pomoc pri čítaní zápisu z apríla 1752 z matriky RK Veľká Paka (Dunajská Streda).
Ide o scan z Familysearch, kde je v danom prípade uvedené, že sa jedná o narodenie dvojičiek Josephusa a Alexiusa Benyovszkého, ktorých otec bol Paulus a matka Estella Egersegi.
Podľa môjho názoru sa v danom prípade jedná o Josephusa a Albertusa .... Zápis matky mi nieje jasný. Podľa všetkého by otcom mal byť Paulus Benyovszký, a matka Rosália Kondé. Meno Rosália Kondé sa v danom dokumente nachádza na konci druhého a začiatku tretieho riadku, no neviem v akej spojitosti.
Viete mi niekto pomôcť s prečítaním uvedeného zápisu? Ďakujem za pomoc
record-image_undefined.jpg
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a Beno78 v 25 Dec 2018, 18:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ano, Jozef a Albert su deti Pavla a Rozalie. Pavol bol spectabilis dominus a v druhom riadku pokracuju jeho tituly alebo nejake geograficke prislusnosti, pohladal som aj ine zaznamy s touto dvojicou, ale so slovami druheho riadku mi to nepomohlo.

Ich ostatne deti boli zapisovane strucnejsie:
https://www.familysearch.org/search/rec ... %3Arosalia~

alebo Rozalia s Paulom boli krstnymi rodicmi vlavo dole tu:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443



Ale hlavne, rodokmen Benyovskych vratane Pavla a Rozalie mate tu:
http://benyovszky.uw.hu/images/Burian%20BENYOVSZKY2.pdf
a podla neho Jozef ani Albert potomkov nemali.
strany 9-10

Pál BENYOVSZKY
* 28 Okt 1712 - Nagyszombat rk
† 11 Aug 1760 - Nagypaka rk
~ 01 Jan 1737 - Dunaszerdahely rk
Róza KONDÉ pókateleki
* 30 Ápr 1716 - Veselé rk
† 22 Szep 1753 - Nagypaka rk

Mimochodom, Roza zomrela dva dni po narodeni Michala, ich posledneho dietata :-(

PH
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ja sa pokúsim prečítať a preložiť daný text:
„21ma baptizavi Infantem n(omi)ne Josephum et Albertum Filium Spectabilis D(omi)ni Pauli Benyovszky de Benyo Excell(entiae) Episcopi Janoviensis ?o?norum Sequestro Subjectorum exarendatoris, et Di?osatio Konde. Patrini fuere Perillustris D(omi)nus Franciscus Sáági et Consors ejusdem. ex Nagy Ségh.“
21. som pokrstil dieťa menom Jozefa a Alberta (Václava?), synov najjasnejšieho pána Pavla Beňovského de Benyo, nájomcu poddanských skladov podleského biskupa, ktorých krstnými rodičmi boli najjasnejší pán František Sáági a jeho manželka z obce Nagy Ségh. Problémom sú dve slová, ktoré vôbec neviem prečítať, a preto neviem určiť, aký význam majú. Taktiež si nie som istý, či slovné spojenie episcopus Janoviensis skutočne označuje biskupa z malého poľského regiónu Podlesie. Každopádne, matka detí tu vôbec nie je uvedená menom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

patricius95 napísal: 23 Dec 2018, 18:10 Dobrý deň,
ja sa pokúsim prečítať a preložiť daný text:
„21ma baptizavi Infantem n(omi)ne Josephum et Albertum Filium Spectabilis D(omi)ni Pauli Benyovszky de Benyo Excell(entiae) Episcopi Janoviensis ?o?norum Sequestro Subjectorum exarendatoris, et Di?osatio Konde. Patrini fuere Perillustris D(omi)nus Franciscus Sáági et Consors ejusdem. ex Nagy Ségh.“
21. som pokrstil dieťa menom Jozefa a Alberta (Václava?), synov najjasnejšieho pána Pavla Beňovského de Benyo, nájomcu poddanských skladov podleského biskupa, ktorých krstnými rodičmi boli najjasnejší pán František Sáági a jeho manželka z obce Nagy Ségh. Problémom sú dve slová, ktoré vôbec neviem prečítať, a preto neviem určiť, aký význam majú. Taktiež si nie som istý, či slovné spojenie episcopus Janoviensis skutočne označuje biskupa z malého poľského regiónu Podlesie. Každopádne, matka detí tu vôbec nie je uvedená menom.
Pekný preklad. Zaujal ma úryvok ktorý si napísal “.... et Di?osatio Konde....” Ja tam vidím namiesto “?” písmeno “R”, čo by mohlo byť niečo s Rozáliou Kondé, manželkou Pavlusa Benyovszkého. 😜
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Harmi1930, ďakujem za odpoveď, a hlavne za odkaz na ten rodostrom. Isto z neho budem čerpať, lebo sú tam zaujímavé veci, ktoré zatiaľ nemám v mojom rodostrome 😊
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Máte pravdu, na Jurajov návrh poopravujem svoj preklad: ...exarendatoris et D(omin)ae Rosaliae Konde, teda matkou uvedenou v zápise je vskutku Rozália Kondeová.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Janes
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 16:00
Predkovia z oblasti: Banska Stiavnica, Valaska Bela, Piestany, Zlate Moravce, Tesarske Mlynany, Keszthely, Vieden, Linz

Nesuvisí to sice uplne s temou, ale ak patras po predkoch menom Benyovszky, tak v Beckove pri patrani po svojich predkoch som narazil na zaznam s takymto menom (vlavo hore 18.1.1789):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Mozno to bude pre teba zaujimave, mozno nie...
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Janes napísal: 09 Jan 2019, 12:38 Nesuvisí to sice uplne s temou, ale ak patras po predkoch menom Benyovszky, tak v Beckove pri patrani po svojich predkoch som narazil na zaznam s takymto menom (vlavo hore 18.1.1789):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Mozno to bude pre teba zaujimave, mozno nie...
Ďakujem za info. Idem to pozrieť :)

Je to zápis o narodení Anny Susanny Rózy Benyovskej, dcéry Mórica Benyovského a Susanny Honsch ... známy zápis, ale ďakujem 😊
Napísať odpoveď