Malum Guturis - príčina úmrtia

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Malum Guturis - príčina úmrtia

Príspevok od užívateľa vorky » 01 Mar 2019, 20:00

Zdravím,

Mal by som prosbu ohladom prekladu priciny umrtia. Ide o malum guturis, co som prelozil ako struma resp. iné ochorenie hltanu, hrdla. Poziadal by som o kontrolu správnosti prekladu.

Dakujem.
malum guturis.JPG
malum guturis.JPG (10.98 KiB) 345 zobrazeníUžívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Malum Guturis - príčina úmrtia

Príspevok od užívateľa patricius95 » 01 Mar 2019, 20:13

Dobrý večer,
keďže nevidno ostatné údaje o nebohom, ťažko sa k tej strume vyjadriť. Preklad by mal znieť „choroba hrdla, krku,“ no prípustným prekladom by bol aj preklad „hrdelný zločin.“ Ten však nepredpokladám, zrejme by v tom prípade nebol uvedený v matrike v obci, v ktorej žil.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Re: Malum Guturis - príčina úmrtia

Príspevok od užívateľa vorky » 01 Mar 2019, 20:25

vdaka

ide o 3-rocne dieta, umrtie 1919

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: laco a 1 neregistrovaný