Sobáš v Častej Anton Held

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Lucia1906
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:06
Predkovia z oblasti: Held,Heldt,Federle

Sobáš v Častej Anton Held

Príspevok od užívateľa Lucia1906 » 28 Mar 2019, 10:05

Dobrý deň, prosím pomôžete mi ujasniť prečo je pri sobáši Antona Helda 27.oktobra tak málo informácii? Nerozumiem z toho odkiaľ Anton pochádza :-(

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Našla som aj zápis sobáša v Budmericiach ale aj tak to neviem prečítať - katastrofa škrabopis:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3339
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sobáš v Častej Anton Held

Príspevok od užívateľa duros » 28 Mar 2019, 11:13

Prvý zápis:
Heldt Antonius cum Ovcsacsik Francisca dimisi ad Pudmericz per Copulatione
preklad:
Anton Heldt prepustený (z farnosti) k sobášu v Budmericiach s Františkou Ovčáčikovou

Druhý zápis:
Held Antonius et Oftsatsek Francisca R(oma)no Cathol(ici)/Vietor Csatensis, ibidem domiciliatus/Szmrtics Antonius et Hellenbacher Josephus/Petrás Joannes Cooperator
preklad:
Anton Held a Františka Ofčáčeková, rímskokatolíci/debnár z Častej, tu bývajúci/Anton Smrtič a Jozef Hellenbacher (svedkovia)/Ján Petráš, kaplán

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 3 neregistrovaní