Úmrtie 1788-vek mŕtveho

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Dobrý deň,
pomôže mi niekto s identifikáciou veku mŕtveho Pavol Dikosy, 23.2.1788. Je to 22 alebo 32 rokov?
Ďakujem

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
podľa mňa je to skôr 22 rokov, ale uznávam, že je ta číslica veľmi ťažko čitateľná.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Ďakujem, aj ja sa skôr prikláňam k 22. Nedá sa to overiť, jeho narodenie sa mi nepodarilo nájsť.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Myslim si, ze je to 72. Ak sa pozriete o riadok vyssie nad Pavlom, rovno nad tou sedmickou je trojka, trojka tiez na konci prveho riadku februara. Dvojky zase v datumoch marec a maj. Vek 72 je pekne vidiet aj pri poslednom zazname v aprili a o riadok vyssie je tiez sedmicka. Podobne aj ine datumy na tej celej dvojstrane s cislicami 2-3-7. Preto si myslim, ze vas Pavol mal 72 a nie 22/32. Ale to priezvisko je tiez nejake divne, bud sa to nejako inak neskor vyvinulo alebo zdriedkavost. PH.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

harmi1930 napísal: 17 Apr 2019, 12:00
Myslim si, ze je to 72.
Nuž len jemu sa v r.1786 narodila dcéra. A o dva roky zomrel. Jeho žena sa následne vydala. Viac detí som mu nenašla. Mne sa vlastne jedná o sobáš s Annou Belan a ten nemôžem nikde nájsť, preto ma zaujímal jeho vek. Myslela som, že vek Anny Belan, jeho ženy, by mohol byť približne rovnaký. Ale toto sa mi zdá už veľa.

Ale to priezvisko je tiez nejake divne, bud sa to nejako inak neskor vyvinulo alebo zdriedkavost.

To priezvisko je divné a nevyskytuje sa v okolí. Dokonca pri narodení dieťaťa je zapísaný ako Bikosik alebo tak nejak.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

A viete, za koho sa vydala a ci mala dalsie deti? Lebo z rozsahu porodov sa da odhadnut vek a podla mena druheho manzela v umrtnej matrike by mohlo byt vdova po....

Pozrel som zbezne aj 1767 urbar,
https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... .063630335
ci nejake podobne meno ako Dikosi/Bikosik tam nebude, ale nezbadal som.

Ak pozriete kandidatky na Annu
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
tak ich je pomerne malo, cize teoreticky by ste mohli skusit zmapovat ich sobase, ci z toho nevylucite ine moznosti, ale ak date len jedno 'l' v priezvisku, uz sa ich vyvali celkom dost, takze je to take dost na vode cele.

Ten Bikošík alebo Dikosy moze byt teoreticky aj len nejaka prezyvka. Diossy sa v tych koncinach trocha vyskytuje, ale to asi nebude ono.

PH.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Druhý sobáš som našla, vydala sa za Jozefa Hanuša 30.8.1791.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Pri sobáši nie je uvedený vek. Mali spolu len dve deti 1793 a 1796. Následne som hľadala jej úmrtie alebo úmrtie jej manžela asi desať rokov, no nenašla som. Je možné, že bola už postaršia, preto viac detí nemali. Prezriem úmrtia ďalej. No je tu aj možnosť, že sa presťahovali nevedno kam, kde matriky nie sú online.
Nejaké sobáše prípadných kandidátok som prezrela, stále bez úspešne.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

V Rakoviciach hned vedla dediny Borovce/Bori v 1828 existoval Joannes Hanuša(k?)

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564, cislo 46

Teoreticky ten ich syn 1796 by to mohol byt, mozno skuste toto preverit, ci tam ine verzie neboli... PH
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Ďakujem za pomoc.
Tak sa mi podarilo nájsť úmrtie Anny Belan vo Veľkých Kostolanoch. Zomrela v roku 1800 ako 39 ročná. V matrike VK je aj narodenie Anny Belan v roku 1761 čo sedí s úmrtím. No ten prvý sobáš som v sobášnej matrike VK nenašla, no už ani netreba. Ja som tým sobášom len potrebovala zistiť otca Anny, čo vlastne už viem, že je Tomáš. A ja hľadám deti po Mikulášovi Belanovi, lebo nie všetky sa mi podarilo nájsť v matrikách narodených. Takže môžem pátrať ďalej.
Napísať odpoveď