Zoznam obyvateľov Komjatíc z roku ?? - pomoc s prekladom - latinčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý večer, prosím o pomoc s prekladom zoznamu:
„Nomina animaru in Parochia Komjatiensi Existentius??“
Predpokladám, že ide o zoznam obyvateľov /hospes, hospita = cudzinec, cudzinka/ prisťahovaných do farnosti Komjatice - nie som si však istá. V zozname sú mená rodičov a ich detí s uvedením ich veku. Nie je tam však uvedený rok, v ktorom vznikol – alebo ho nevidím??
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1062733
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
ide o Zoznam duší žijúcich vo farnosti Komjatice.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Aj, jaj. Ďakujem veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Nuz ten rok vzniku supisu by mal byt overitelny cez vek deti v nom uvedenych, pripadne aj rodicov. Ale pozrel som namatkovo mozno aj 15 rodin a hladanim podla mien rodicov a deti (indexovanych krstov) som tie rodiny nenasiel ani mimo Komjatic. Sem tam som niektore dieta akoze kandidata nasiel, ale potom ine deti nie. Mohlo ist este o nejake ine konfesie nez RKAT alebo ake ine vysvetlenie to ma? PH.
OndrejSmolárik
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Dec 2015, 14:02
Predkovia z oblasti: Komjatice, Černík, Pohranice, Bádice, Vajka, Kostolný Sek ,Rastislavice, Studienka, Bánov, Veľký Kýr

Dobrý deň,

týmto"Zoznamom duší" som sa už niekoľkokrát zaoberal. Je veľmi prehľadne napísaný, pôsobí veľmi nádejne, zahŕňa aj susednú obec Černík. Veľmi som sa potešil, keď som ho objavil, ako mi pomôže v pátraní :D Akúrat, že je do veľkej miery vymyslený, a teda nepoužiteľný. Podľa mňa bol spísaný asi v roku 1773. Avšak nesedia v ňom informácie o osobách žijúcich v Komjaticiach v 2.polovici 18.storočia. Nesedia krstné mená hláv rodín, krstné mená ich manželiek a detí, ani vek. Sedia iba priezviská rodín. Ja si myslím, že údaje do tohto zoznamu si pán farár do veľkej miery vymyslel.

Ondrej Smolárik
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň,
ja si nemyslím, že si to pán farár vymyslel /aj keď človek nikdy nevie/, ale naozaj je ten zoznam zvláštny - aj preto som uvažovala s alternatívou, že sa do Komjatíc prisťahovali, ale na to bolo rodín v zozname veľmi veľa. Nie sú tam však všetky rodiny, ktoré žili v Komjaticiach. Mám prezreté matriky od roku 1709 /úmrtné, manželské/, resp. od 1712 /rodné/ až po 1895/1897/1918. Pôvodne som si aj ja myslela, že je ten zoznam z roku 1773, nakoľko sú pred ním úmrtia končiace rokom 1773. Nevypárovala som ani jedno dieťa, skúšala som to aj bez ohľadu na krstné, ani tak som na nič rozumné neprišla. Budem sa tým zaoberať, snáď na niečo prídem.
Ďakujem za všetky odpovede a hlavne za Váš čas a ochotu.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Nuz nebude to asi uplne vymyslene. Ak si pozriete tereziansky urbar 1767
https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 206%2C-130, tak pridete na to, ze hlavy rodin tam su. Napriklad andrej belan, juro buran, stefan dvoran, jano krkoska, juro letko, stefan letko, jano magyar, jano nemess, michal borovan sa vyskytuju v oboch zoznamoch a isto som vsetkych ani nezbadal.

Okrem toho ak si pozriete drobne uhladene pismo Supisu dusi, podoba sa skor na matricne zapisy 1767-1768 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1062733
nez na neskorsie pismo zhruba po roku 1770
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1062733

Takze mam hypotezu, ze si pan farar urobil svoje scitanie ludu popri Terezianskom urbari a ze vacsina obyvatelov nebola RKAT, lebo k nim nemame matricne zaznamy. Samozrejme, chcelo by to asi systematicky porovnat urbar, supis dusi a krstne matriky z toho obdobia.

PH.
OndrejSmolárik
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Dec 2015, 14:02
Predkovia z oblasti: Komjatice, Černík, Pohranice, Bádice, Vajka, Kostolný Sek ,Rastislavice, Studienka, Bánov, Veľký Kýr

Nenapísal som, že je úplne vymyslený.

Upresním to: priezviská rodín sedia takmer úplne, čiastočne nesedia krstné mená hláv rodín a ešte menej krstné mená ich manželiek a detí. Vek zapísaných nesedí takmer vôbec na žiadny z možných rokov vykonania súpisu. Súhlasím s Dangol, že tam nie sú zapísané úplne všetky rodiny. A súhlasím s harmi1930, že v menách hláv rodín sa podobá na urbár z roku 1767.

V tomto období -2.polovica 18.storočia bola už absolútna väčšina obyvateľov Komjatíc rímskokatolíckeho vierovyznania. Evanjelici tu žijúci sa vtedy tiež zapisovali do katolíckej matriky, s poznámkou o vierovyznaní.

Ja osobne by som bol veľmi rád, keby bol ten zoznam lepšie použiteľný. Toľkokrát som si k nemu sadol a toľkokrát som odchádzal zúfalý.

Ku skúmaniu komjatických rodov využívam okrem matrík spoľahlivejšie zdroje: súpis z r.1752, urbár z r.1767, katastrálnu mapu z roku 1770, súpis z r.1828, cenzus z r.1869.

Dangol, prelúskajte prosím ten zoznam a dajte mi vedieť Váš názor.

Ondrej Smolárik
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Budem sa snažiť, aj mňa to veľmi zaujíma.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Podľa dosť častého výskytu biblických mien ako Tomáš, Daniel, Sophia, Barbara, Judita usudzujem, že sa jednalo o luteránov.
Farár ich asi nezapisoval do matriky, ale kvôli urbáru si ich musel poznačiť.
Napísať odpoveď