Poznamka pri narodeni 1860 latincina VYRIESENE

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
wewush13
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 19 Máj 2019, 17:03
Predkovia z oblasti: Slovák, Mikulášových, Kollár, Marianič; Palarikovo, Kuchyna, Bratislava, zahranicie

Ahojte,

potrebovala by som pomoc s prekladom alebo prezistenim,co hovori poznamka v zazname narodenia predka Josephus Oszuszky, ktorý sa narodil 28.02.1860 v Haszprunke (dnes Studienka). Prikladam link na familysearch aj fotku tej poznamky.Ja tam vidim nieco na styl "Baptismales ipsi extravidi 22.10.1884 ...evicendas pecunius...orphanorum. Skusala som v tom datume hladat, ci nahodou nenajdem umrtie matky/otca, ze sa z neho stala sirota,ale zatial som umrtia rodicov nenasla, hladam. Pytam sa tu na fore, lebo mozno ste sa s tym uz niekto stretli.

Dakujem Vam za pomoc :).
Link na familysearch: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
poznamka latina.JPG
poznamka latina.JPG (39.14 KiB) 2030 zobrazení
Naposledy upravil/-a wewush13 v 05 Jún 2019, 06:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
poznámka znie: „Baptismales pisi extradidi 22/10.1884. ad evincendas pecunias e cassu orphanorum. Bernkopf parochus.“ Tomuto (človeku) bol dňa 22.10.1884 vydaný krstný list pre účely získania peňazí z prípadu sirôt. (Podpísaný) Bernkopf, farár.
Z textu nie je jasné, o aké siroty by malo ísť, resp. ako spor dopadol.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
wewush13
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 19 Máj 2019, 17:03
Predkovia z oblasti: Slovák, Mikulášových, Kollár, Marianič; Palarikovo, Kuchyna, Bratislava, zahranicie

Dobry den pan Zakarovsky,

Dakujem Vam velmi pekne za odpoved. Mozem sa este spytat, ci sa da dostat k nejakym zaznamom o sirotach alebo k zdroju tej poznamky? Takuto oblast som este nestudovala, tak ci nahodou neviete poradit. Alebo mozno skusit pohladat ci sa v dany datum niekto narodil a mozno bude tiez v poznamke, ze bol dotycny adoptovany?

S pozdravom,

Veronika Kollárová
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím
je ťažké povedať, či existuje nejaký „zdroj tej poznámky.“ Nie som si stopercentne istý, že okolo r. 1884 sa nutne hlásili vrchnosti všetky prípady súvisiace so sirotskou agendou. Ak áno, údaje o tom by mohli byť uložené v príslušnom štátnom archíve buď v súdnych spisoch, alebo v spisoch slúžnovského úradu, či notariátu. K výskumu ale budete určite potrebovať veľkú dávku šťastia a znalosti maďarčiny. Inak je možné napr. preveriť súrodencov človeka, pri ktorom je táto poznámka. Možno niektorý z nich zomrel a zanechal po sebe siroty. Čo sa adopcií týka, tie v minulosti neboli veľmi bežné. Ak niekomu zomreli rodičia, skôr ho vychovali nejakí príbuzní alebo susedia formou privignácie - z dieťaťa sa stal chovanec, tzn. nikdy si ho neprisvojili a nedali mu svoje meno, aby po nich nemohlo dediť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

wewush13 napísal: 29 Máj 2019, 20:49 ...potrebovala by som pomoc s prekladom alebo prezistenim,co hovori poznamka v zazname narodenia predka Josephus Oszuszky, ktorý sa narodil 28.02.1860 v Haszprunke (dnes Studienka)...Skusala som v tom datume hladat, ci nahodou nenajdem umrtie matky/otca, ze sa z neho stala sirota,ale zatial som umrtia rodicov nenasla, hladam...
Keď bol Jozefovi Osuskému dňa 22. okt. 1884 vydaný krstný list "pre účely získania peňazí z prípadu sirôt" (text poznámky Vám preložil patricius95), tak v tom čase bol dávno plnoletý. Mal 24 rokov, sedem mesiacov a niekoľko dní. To znamená, že nemohol byť sirotou alebo polosirotou. Je preto vylúčené, hľadať úmrtie jeho rodičov od toho dátumu.

Jozefova matka Mária Osuská rod. Wicenová zomrela 25. jan. 1868, žila v manželstve 28 rokov: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1467789 .

Jozefov otec Matej Osuský (vdovec) zomrel 27. nov. 1872, v poznámke na konci je uvedené, že zanechal po sebe tri neplnoleté deti (ani jedno dieťa v čase otcovho úmrtia nemalo dovŕšených 24 rokov): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1467789 .
wewush13 napísal: 30 Máj 2019, 17:31 ...Alebo mozno skusit pohladat ci sa v dany datum niekto narodil a mozno bude tiez v poznamke, ze bol dotycny adoptovany?...
Podľa môjho názoru je to pravdepodobnosť hraničiaca s nulou. ;)
wewush13 napísal: 30 Máj 2019, 17:31 ...Mozem sa este spytat, ci sa da dostat k nejakym zaznamom o sirotach alebo k zdroju tej poznamky?...
Už Vám bolo poradené, ale skúste sa ešte popýtať aj na sirotské knihy účtov, sirotské knihy majetkov, príp. sirotskú pokladnicu.
wewush13
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 19 Máj 2019, 17:03
Predkovia z oblasti: Slovák, Mikulášových, Kollár, Marianič; Palarikovo, Kuchyna, Bratislava, zahranicie

Dobry den,

Dakujem Vam za patranie. Tiez som zapatrala a dostala som sa potom postupne k vsetkym trom neplnoletym detom. Rodicia ako ste pisali Maria Wiczen zomrela 1868 a Mathias Oszuszky zomrel v 1872. Spolu mali 5 deti, ale v case umrtia boli 3 neplnolete/mladistve: Maria Oszuszky, nar. 1852; Franciscus Osuski, nar. 1855 a Josephus Oszuszky, nar. 1860 - ten ktoreho poznamku som spominala. Podobna poznamka je aj pri narodeni Francisca (prikladam obrazok), tiez sa jedna o nejaky pripad sirot a datum 1882, cize tiez mal uz v tom roku 26/27 rokov. To s tou adopciou som strelila ocividne uplne odveci, toto mi skor pride, ze ako sa stali "dospelymi" tak mozno dostali nejaku financnu podporu preukazanim svojho krstneho listu a dokazanim, ze boli siroty (ako pisal patricius95). Ako pisete skusim prezistit, ci je vobec mozne najst nejake zaznamy k tymto pripadom. Mozno na nejakom gene stretnuti mi bude vediet niekto poradit.

Prikladam link na ten zapis k Franciscovi:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1467789
Prílohy
pripad sirot.JPG
pripad sirot.JPG (28.22 KiB) 1479 zobrazení
Napísať odpoveď