V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

1 svadba + 2 narodenia nemčina

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
davidca
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 26 Nov 2018, 18:45
Predkovia z oblasti: Hlobilovi

1 svadba + 2 narodenia nemčina

Príspevok od užívateľa davidca » 01 Júl 2019, 13:33

Dobrý deň,

Potreboval by som pomoct s prečítaním záznamu svadby Františka Škrabalka a jeho ženy Františky 29. januára 1834 v Sušici
Na tomto odkaze vpravo prvý zápis:
- http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=63

Franz Schkrabalek - Podsedkar + Joseph Schrabalek Podsedkar Sohn ??

Francisca Schebetak - Tochter des Franz Schebetak ??
 
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -
Ešte by som chcel potvrdiť meno matky Polexiny, ktorá sa narodila 19. februára 1786 Machová - vpravo štvrtý zápis -
- http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=1

Polexina - matka - Elizabeth? Heo? din ??

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -
Opäť potvrdiť meno matky Veroniky, ktorá sa narodila 15. júna 1792 Žeranovice - vľavo siedmy zápis -
- http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=13

Veronika - matka Hadewig? M (o, e) ak? A ??Vopred ďakujem za odpoveď.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2108
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1 svadba + 2 narodenia nemčina

Príspevok od užívateľa patricius95 » 01 Júl 2019, 16:18

Dobrý deň,
sobáš: ženích: Franz Sohn des + Joseph Skrabalek Podsedker Sohn von Suschitz, teda František, syn nebohého Jozefa Škrabálka, želiara zo Sušíc.
Nevesta: Francisca eheliche Tochter des Franz Schebetak Herrschaft(licher) Drab zu Suschitz, čiže Františka, manželská dcéra Františka Šebetáka, panského drába v Sušiciach.
Narodenie Polexiny: matkou je Elisabetha Hradilin, Alžbeta Hradilová.
Narodenie Veroniky: matkou je Hedwigas Melicherin, Hedviga Melicherová.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných