Narodenie 1806 Osturňa latinčina- VYRIEŠENÉ

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
jozef56
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 29 Apr 2017, 13:13
Predkovia z oblasti: Maťašovský,Lešondák,Halcin -Smižany,Sp.N.Ves,Rolova Huta,Kežmarok

Narodenie 1806 Osturňa latinčina- VYRIEŠENÉ

Príspevok od užívateľa jozef56 » 16 Júl 2019, 18:45

Dobrý deň,
4.marca 1806 pokrstil kaplán Bialka /alebo z Bialky/ Máriu, dcéru Mateja Lešundáka a Evy Ždiaranky, krstní rodičia boli Ján Harabin a Eva Kaprálová
DSCN4773.jpg
Poprosil by som o pomoc. Nie je mi jasná poznámka pri mene Mária -non confir. Môže to byť non confirmatus ako nepotvrdená? Čo to mohlo znamenať?
Poznámka confir pri krstnom mene sa na tejto strane vyskytuje raz, non confir dvakrát.
Naposledy upravil/-a jozef56 v 17 Júl 2019, 20:18, upravené celkom 1 krát.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2073
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Narodenie 1806 Osturňa latinčina

Príspevok od užívateľa patricius95 » 17 Júl 2019, 10:09

Dobrý deň,
non confir(mata) znamená, že Mária nebola pobirmovaná. Spravidla sa takáto poznámka uvádzala v gréckokatolíckych matrikách pri krste podľa rímskokatolíckeho obradu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

jozef56
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 29 Apr 2017, 13:13
Predkovia z oblasti: Maťašovský,Lešondák,Halcin -Smižany,Sp.N.Ves,Rolova Huta,Kežmarok

Re: Narodenie 1806 Osturňa latinčina

Príspevok od užívateľa jozef56 » 17 Júl 2019, 20:16

Ďakujem pekne za vysvetlenie. Je to naozaj zápis v gréckokatolíckej matrike. Osturňa bola čisto gréckokatolícka. Aj kaplán, ktorý Máriu krstil, nebol tunajší, prišiel asi iba na záskok z rímskokatolíckej farnosti.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní