Záznam(copulatus)-Kunešov

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Tommy
Člen
Člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Záznam(copulatus)-Kunešov

Príspevok od užívateľa Tommy » 28 Aug 2019, 23:44

Dobrý večer,
Mám záznam o svadbe a potrebujem sa ubezpečiť či som ho preložil správne :geek:
"19.mája si zobral vážený Andreas Daubner, 23 rokov a povolaním krajcir,syn rodičov zo Skleneho, s vazenou Rosinou vdova"
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
(Rok 1777)
Ps.: mohol si zobrať vdovu, pretože jeden z jeho súrodencov zomrel? Počul som o tomto zvyku
Ďakujemmano
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Re: Záznam(copulatus)-Kunešov

Príspevok od užívateľa mano » 29 Aug 2019, 06:49

Nedocitali Ste do konca - Rosina bola vdova po Samuelovi Neuschlovi ,takze Samuel Neuschl a Andreas Daubner zrejme bratia neboli ......

Užívateľov profilový obrázok
jojo
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok

Re: Záznam(copulatus)-Kunešov

Príspevok od užívateľa jojo » 29 Aug 2019, 06:49

Pekny vecer, co sa tyka zaznamu tak sa mozem na to cez vikend pozriet, mam prefotenu knihu Kunesovcanov narodenych , sobasenych a zomretych, tak by som to mohol potrvdit co sa tyka mien. A co sa tyka toho zvyku, neviem ci sa to z mojej strany sa nazvat zvyk, mozno to bolo upevnenie rodiny aby nezili potom po umrti sami. U mna je to nieco podobne z mojimi starym otcom ktory si zobral za zenu svagrinu, pretoze, tymto obom ludom umreli ich manzelia(boli surodenci), neviem ci ma spravne rozumiet. :D

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 1 neregistrovaný