Census Janovce kurrent

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Trenkie
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

ahojte, veľmi by som potrebovala pomôcť s prekladom sčitania ľudu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1986782 , pomôže mi každá info čo tam je.. hlavne však by som potrebovala zistiť či je Andrej David vlastnym dieťaťom Marie Budinskej, alebo či bola jeho macocha? ani neviem či sa to tam vobec pisalo.. našla som totiž v indexe jeho narodenie a matka mala napisane ine priezvisko, konkretne Busovszky.. tak neviem ci to je len chyba citania indexujuceho, obrazok tam totiz nie je. Maria je dokonca od Jakuba Davida o 20 rokov mladšia čo nahráva tomu že bol vdovec. Ďakujem vopred za odpoveď !
Trenkie
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

a aby som to tu nespamovala vzdy novymi temami tak mam este jeden census https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1986782 konkretne by som potrebovala vediet v akom vztahu su clenovia domacnosti, a odkial je Maria Szlebodnik? Dakujem !
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Ja to čítam takto:
Maria Budinsky dessen eheweib - Maria Budínská jeho žena
Jozef , Maria , Anna , Johan , Dessen tochter ,dessen sohn = jeho dcéra ,jeho syn, tieto štyri osoby sú deťmi Jakoba Dávida ale nie s Máriou Budínskou.
Maria deren tochte - jej dcéra
Andreas deren sohn - jej syn
Tieto dve deti už patria Márii Budínskej
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Susana Sedlak , 1820 , verwitwet , Landwirtin
Johan Katvinsky deren sohn , 1844 , verheiratet , Wirtschaftsgehilfe
Maria Slobodník, deren Schwiegertochter , 1848 , beim haushalt beschäftigt
Jozef Katzvinsky , deren sohn , 1850 , ledig
Matej , deren sohn , 1855
Martin Katzvinsky , 1810 , ledig

Zuzana Sedláková , vdova , Statkárka
Johan Katzvinský , jej syn , ženatý , pomocník na statku
Mária Slobodník , jej nevesta , zamestnaná v domácnosti
Jozef Katzvinsky jej syn slobodný
Matej jej syn
Martin Katzvinsky slobodný
Trenkie
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

Ďakujem pekne za objasnenie, dava to zmysel lebo jozef sa druhy krat zenil, nejde mi ale do hlavy ten johan 🤔 rok narodenia 1843, pritom jeho prva manzelka zomrela roku 1840 a zenil sa s Budinskou v roku 1841
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Mária Budínská sa narodila v roku 1830, to sa asi ťažko mohla vydávať v roku 1841, veď mala len 11 rokov.
Trenkie
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

Ďakujem aj za druhý preklad :)
Naposledy upravil/-a Trenkie v 18 Feb 2020, 23:13, upravené celkom 1 krát.
Trenkie
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

Už som to celé vylúštila, ten zapisovateľ spravil chybu, podľa sobáša bola rok narodenia 1820 nie 1830 a ten johan bol ich spoločné dieťa, našla som jeho narodenie. :) ďakujem za pomoc
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Trenkie napísal: 18 Feb 2020, 22:39 Ďakujem pekne za objasnenie, dava to zmysel lebo jozef sa druhy krat zenil, nejde mi ale do hlavy ten johan 🤔 rok narodenia 1843, pritom jeho prva manzelka zomrela roku 1840 a zenil sa s Budinskou v roku 1841
Stretli sme sa s takými prípadmi, že sa vydávali /resp. rodičia vydávali/ dievčatá 11 aj 12 ročné.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dangol napísal: 19 Feb 2020, 13:26
Trenkie napísal: 18 Feb 2020, 22:39 Ďakujem pekne za objasnenie, dava to zmysel lebo jozef sa druhy krat zenil, nejde mi ale do hlavy ten johan 🤔 rok narodenia 1843, pritom jeho prva manzelka zomrela roku 1840 a zenil sa s Budinskou v roku 1841
Stretli sme sa s takými prípadmi, že sa vydávali /resp. rodičia vydávali/ dievčatá 11 aj 12 ročné.
Tu nejde o to, ale o to, že podľa zápisu má byť Johan (1843) dieťaťom z prvého manželstva (použité "dessen"), pričom prvá manželka zomrela r. 1840 a sobáš s druhou bol 1841.
Napísať odpoveď