povolania v scitani 1869

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
malawka
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 15:13

Dobry den, chcem poprosit o pomoc pri precitani povolania u manzelky (napfram?) a deti (evi bezmettest?). Nievete nahodou co by to mohlo znamenat? Dakujem
Prílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (69.2 KiB) 5042 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

u Julianny je uvedené napszám - nádenníčka a to druhé neviem prečítať, mohli by ste hodiť odkaz na daný súpis, asi Vám potom skôr niekto poradí.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pri dieťati Jozefovi je napísané, že bolo v službe (predposledný stĺpec) a v poslednom sĺpci "za ročný plat".
malawka
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 15:13

Dakujem kraaaasne patricius a duros! Ja som sa s tym trapila a nic ;) . Este je tam poznamka, z ktorej viem rozlustit Sarosmegey (kraj Saris) ale neviem co moze byt to podtym (Hethans). Mohla by to byt nejaka obec alebo mesto? A tu poslednu poznamku vobec netusim. Ten 4.stlpec od konca je u tych dvoch v sluzbe zaskrtnuty, neviete ci to znamena, ze boli dlhodobo prec z domu? Dakujem
Prílohy
Výstřižek2.JPG
Výstřižek2.JPG (79.34 KiB) 4983 zobrazení
malawka
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 15:13

tak som to mesto nakoniec dohladala je to Hethars - dnes Lipany :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

malawka napísal:... A tu poslednu poznamku vobec netusim. Ten 4.stlpec od konca je u tych dvoch v sluzbe zaskrtnuty, neviete ci to znamena, ze boli dlhodobo prec z domu? Dakujem
Viete, ked nedate cely link (alebo aspon obrazok), tazko je niektore veci posudzovat. Posledna poznamka zeby bola, ze je momentalne nepritomny? Ten 4. stlpec bol u predposledneho najskor nadpisany tak, ako u toho Jozefa, s tym, ze posledny riadok mal byt detto. Ale nakoniec je preskrtnuty aj predposledny aj posledny riadok. Alebo je to naopak? Tazko posudzovat, ked nevieme roky narodenia poslednych dvoch...
malawka
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 15:13

Ospravedlnujem sa a pridavam link na familysearch https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :694291765 Obrazok je velmi velky a nemohla som ho tu ulozit. Na uvodnej stranke je poznamka, že dom bol vyuzity na obchod, a ze mali stanok? Dakujem
Prílohy
Výstřižek3.JPG
Výstřižek3.JPG (34.08 KiB) 4981 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Nie som si istý, o ktorom stĺpci konkrétne sa bavíte, avšak pridávam sem link na súpis obyvateľstva z roku 1869 z obce Kovarce, pretože v tejto obci sa používali hárky maďarsko slovenské. Na doleuvedenom linku si teda môžete prečítať, čo bolo v jednotlivých kolónkach zapísané.


https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1012325246

Snáď som pohomol...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Vrátim sa k pôvodným otázkam.
Ten 4. stĺpec od konca sa pýta, či je dotyčná osoba v službe, na štúdiách, na vandrovke alebo na vojne.

Tá posledná poznámka hovorí to, čo naznačil Juraj: "a háztól távól van"="je ďaleko od domu", zrejme v čase sčítania bol dlhodobejšie mimo bydliska.

A otázka k domu sa pýta: "Csupán lakásra szolgál?" = "Slúži výlučne na bývanie?".
Odpoveď je "Csak lakásra szolgál"="Slúži len na bývanie"
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja to uz len uzatvorim dodatkom k mojmu polednemu prispevku. V sluzbe pravdepodobne ti dvaja (preskrtnuti) neboli. Ja co som sa stretol s detmi v sluzbe, najmladsie mali 12 rokov. Tito su mladsi, takze asi neboli v sluzbe a bolo to skrtnute.
Napísať odpoveď