Poznamka v matrike - RK, Veľké Chyndice, 1876

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Vavrovic
Dátum registrácie: 05 Feb 2013, 14:03

Poznamka v matrike - RK, Veľké Chyndice, 1876

Príspevok od užívateľa Vavrovic » 02 Mar 2013, 10:43

Pekný deň prajem,

prosím vás o pomoc pri preložení poznámky v matrike úmrtí. Č. 50 Paulus Vavrovics (3. riadok)
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1127558673
taktiež by ma zaujímalo čo znamená skratka. Impre v 4. stĺpci z pravej strany.

A posledná otázka. Pavol má udané miesto pôvodu Čeľadice, avšak v tých rokoch kedy sa mal narodiť (1790-1800) som ho v matrike krstov nenašiel, môže byť že síce miesto pôvodu sú udané Čeľadice, pokrstený bol niekde inde ?

Ďakujem

Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Poznamka v matrike - RK, Veľké Chyndice, 1876

Príspevok od užívateľa patricius95 » 02 Mar 2013, 13:41

Tú poznámku Vám snáď preloží niekto skúsenejší... To slovíčko impre. znamená, že pred smrťou ho farár nevyspovedal a neudelil mu pomazanie chorých. To sa stávalo väčšinou pri náhlych úmrtiach.
Ohľadom Vašej otázky na Čeľadince, by som Vám poradil, aby ste skúsili prezrieť evanjelickú matriku Nitrianskej Stredy, ktorá teoreticky mohla zaznamenať narodenie Pavla Vavrovicsa. Zároveň by som Vás chcel poprosiť, aby ste mi do správy napísali priezviská, o ktoré sa zaujímate z oblasti Nitrianskej Stredy a Čeľadiniec, nakoľko z tejto oblasti pochádza časť mojich predkov
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Imrich
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Imrich » 02 Mar 2013, 18:09

Malé spresnenie: skratka "Impr." je to isté čo v riadku 61: "Improvisus". Prefix "Im" = zápor. Zmysel je preto ten ako píše p. Patrik. Poznámku nerozlúštim do všetkých detailov. Zmysel je podľa mňa tento: "Zomrel na starobu a telo bolo lekársky obhliadnuté".

milestone
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

Príspevok od užívateľa milestone » 02 Mar 2013, 20:28

Dovolím si upresniť aj ja: improvise = bez zaopatrenia sviatosťami umierajúceho.

Vavrovic

Príspevok od užívateľa Vavrovic » 02 Mar 2013, 20:53

Ďakujem za odpovede.

P. Zakarovský, chybne ste prečítali názov. V príspevku som písal o Čeľadiciach (okr. Nitra). Z Čeľadníc žiadnych známych predkov nemám.

Pekný večer prajem

Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patricius95 » 02 Mar 2013, 22:30

Hmm, tak to sa ospravedlňujem, predsa len to jedno písmenko hore dole je ťažko rozoznateľné :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Vavrovic

Príspevok od užívateľa Vavrovic » 02 Mar 2013, 22:36

Ako sa tak pozerám na svoj príspevok tiež som premenoval Čeľadince na Čeľadnice..písmená sa pletú :D ..ale kiežby som našiel niekoho, kto pátra po nejakých predkoch z Čeľadíc a okolia. Som už bezradný pri pátraní po predkovi Pavlovi. Zasekol som sa a neviem sa od ničoho odraziť. Zostáva mi asi len prejsť matriky celého okresu :)

Imrich
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Imrich » 03 Mar 2013, 08:02

Štandardná rada na tomto fóre v podobných prípadoch je táto: PV zomrel v Babindole r. 1876. Dá sa predpokladať, že tam žil aj v r. 1869. Prezrite sčítacie
hárky Babindolu u Mormonov (župa Nitra). Pôvod obyvateľom tam býval zapísaný. Pesimistickým pozorovaním je, že PV bol pastierom oviec. Po týchto "sťahovavých"
povolaniach sa ťažko pátra a nakoniec Vám asi nezostane nič iné len prehľadať všetky okolité matriky.

Vavrovic

Príspevok od užívateľa Vavrovic » 03 Mar 2013, 14:17

Vďaka za radu. Prešiel som už súpisy z Babindolu, Čeľadíc, Dolných Obdokoviec, no bezvýsledne. Nebude to asi tak jednoduché ako som dúfal :) .

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní