Hybe svadba 1803 - preklad

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
klietus001
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 01 Máj 2013, 16:03

Dobrý večer,

chcel by som požiadať o pomoc pri preklade textu u svadby Daniela Piovarčiho a Anna Bobrovčan v Hybiach 12.4.1803.
Jedná sa o text: cop.in honestus opilio transquisor 6th percepth?, viem preložiť že bol sobášený ctihodný pastier (bača), ale posledné 3 slová neviem preložiť (trasquissor 6th percept (praecept)).
Prílohy
svadba Daniel Piovarči+Anna Bobrovčan 12.4.1803.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pan farar vyzvonil buducim generaciam asi spovedne tajomstvo :) A mozno to aj tak vedela cela dedina :))) Dotycny prestupil 6. prikazanie a je mozne, ze s nevestou, ktora je oznacena ako "inhonesta", ergo - nepoctiva :)
Palix
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jún 2013, 15:39
Kontaktovať používateľa:

klietus001 napísal:Dobrý večer,

chcel by som požiadať o pomoc pri preklade textu u svadby Daniela Piovarčiho a Anna Bobrovčan v Hybiach 12.4.1803.
Jedná sa o text: cop.in honestus opilio transquisor 6th percepth?, viem preložiť že bol sobášený ctihodný pastier (bača), ale posledné 3 slová neviem preložiť (trasquissor 6th percept (praecept)).
Die 12. Copulatus inhonestus opilio transgressor 6ti praecepti Daniel Piovarcsy, cum inhonesta virgine Anna Bobrovcsan.
Dňa 12. (bol) zosobášený nepočestný pastier, porušovateľ (doslova: prekročiteľ) 6. prikázania, Daniel Piovarči s nepočestnou pannou Annou Bobrovčanovou.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Inak...off topic: terminus technicus "inhonesta virgine" mi nebezpecne pripomina Panenku Mariu :) Dufam, ze za toto nebudem popotahovany pri nebeskej brane :)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

duros napísal:Inak...off topic: terminus technicus "inhonesta virgine" mi nebezpecne pripomina Panenku Mariu :) Dufam, ze za toto nebudem popotahovany pri nebeskej brane :)
Skor mi to pripomina posledne referendum :D.
Palix
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jún 2013, 15:39
Kontaktovať používateľa:

duros napísal:Inak...off topic: terminus technicus "inhonesta virgine" mi nebezpecne pripomina Panenku Mariu :) Dufam, ze za toto nebudem popotahovany pri nebeskej brane :)
Termín "virgo" nemusí vždy označovať len pannu v doslovnom zmysle. V tomto prípade je jasné, že ide o mladú ženu, ktorá ešte nebola vydatá.
inhonesta virgo - dnes by to bolo celkom bežné označenie
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ano, ja viem, ze v tomto pripade nebola myslena ako panna (aj ked vacsinou je v zmysle panny), ale bol to pokus o vtip :)
klietus001
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 01 Máj 2013, 16:03

Ďakujem Vám všetkým za objasnenie tejto nejasnosti. Toto by ma vôbec nenapadlo, že farár tak otvorene pomenuje problém,
každopádne to však má svoju logiku, ich prvé dieťa sa totiž narodilo už 4 mesiace po svadbe (nevesta bola už v 5.mesiaci).
Rozmýšľam, že si tento fakt radšej zatiaľ nechám pre seba, zainteresovaní ľudia by mohli byť trochu deprimovaní.......
vojar
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 08:11
Predkovia z oblasti: Vojár, Kysuce

klietus001 napísal:Rozmýšľam, že si tento fakt radšej zatiaľ nechám pre seba, zainteresovaní ľudia by mohli byť trochu deprimovaní.......
Myslím si, že je to dobrá pikoška. Ja som sa na tom dobre zabavil. Dakedy sa zamýšlam, čo by naši predkovia robili, kebyže sa ocitli teraz medzi nami, ... alebo my vtedy medzi nimi.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ad vojar: ja si len myslim, ze reci o zvratenosti sucasneho sveta, su len plane pletky, pretoze on ten "stredobod vesmiru" tu bol vzdy, rovnako zahadny a pritazlivy a dokonca sa kvoli nemu viedli vojny :-)

ad klietus001: je to uz dost davno, myslim, ze depka by ich mohla rychlo prejst...ved predsa len si ju nakoniec vzal :) Ale mam osobnu skusenost, ked som bol slusne poproseny, aby som podobny (ovsem nelegitimny) prehresok stiahol zo svojho webu :-)
Napísať odpoveď