preklad textu z nemčiny rok 1860

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
zamiskov
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 12:23

dobrý deň, prosím o preklad / vysvetlenie/ uvedeného odseku v pozemkovoknižnej vložke. ďakujem
Prílohy
PKV pradedo.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
na uvedenom papieri čítam: Besitz Veränderungen
Sr. 15. März 1860 NE 2746
Auf Grund des Bescheides vom 17. März 1860 wird Czompely Eva als Mitzbesitzerin der auf A I eingetragenen 3/16 ??? abgeschrieben und als Alleinbesitzer ob A I Czompely /:Bzdik:/ Johann eingetragen.


Voľný preklad: Na základe správy zo 17. marca 1860 bola Eva Czompely, vlastníčka troch šestnástin pozemku zapísaného pod číslom A I(A jedna) odpísaná a za vlastníka celého pozemku bol ustanovený (zapísaný) Ján Compeľ (tiež zvaný Bzdík).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
zamiskov
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 12:23

Veľmi pekne ďakujem, ďalej pokračujú v zapisovaní maďarčinou t. j. od roku 1880. Z týchto textov skladám to čo sa v rodine praprababky dialo a aj skladám nitky rodokmeňu.
Pripájam ďalší text, pretože prababka mala len jednu sestru , takže chcem hlavne zistiť kto bola Katalin, tretia v poradí ktorá dedila. /asi lebo Johann zomiera podľa mňa v roku 1880 je dedenie./ Prosím teda o preklad maďarského textu. Vďaka
Viera
Prílohy
PKV pokračovanie v madarčine.jpg
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

zamiskov napísal:Pripájam ďalší text, pretože prababka mala len jednu sestru , takže chcem hlavne zistiť kto bola Katalin, tretia v poradí ktorá dedila. /asi lebo Johann zomiera podľa mňa v roku 1880 je dedenie./ Prosím teda o preklad maďarského textu. Vďaka
Viera
Nuž podľa toho to vyzerá tak, že prababka mala dve sestry. Podľa prvého maďarského záznamu z roku 1880 sa zapisujú nehnuteľnosti na tri maloleté(=kiskorú) deti nebohého Ján Czompely-a.

Záznam z roku 1895 hovorí o vymazaní poznámky o maloletosti pri Zuzane a z roku 1897 o vymazaní maloletosti pri Kataríne.

Posledný záznam (1901) hovorí o prenose nehnuteľností na iný list vlastníctva, bez zmeny vlastníckych pomerov.

Len podľa tohoto kusu papiera to vyzerá tak, že Ján mal tri dcéry. Neviem presne kedy v tých časoch dievčatá dosiahli plnoletosť a či mohli dosiahnuť plnoletosť aj napr. sobášom. Ak by sa takáto poznámka mohla vymazať len po dosiahnutí príslušného veku tak to naznačuje veké rezdiely medzi nimi.

Ladislav
zamiskov
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 12:23

ďakujem za objasnenie, že Katalin nebola jeho dcéra som usúdila preto, lebo jeho sestra Eva hore v prvom zápise mala nemanželské dieťa a volalo sa Katalin. Len neviem prečo dedila po Jánovi. /akože ujovi/, možno tie 3 slová za jej menom to napovedia....
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

zamiskov napísal:ďakujem za objasnenie, že Katalin nebola jeho dcéra som usúdila preto, lebo jeho sestra Eva hore v prvom zápise mala nemanželské dieťa a volalo sa Katalin. Len neviem prečo dedila po Jánovi. /akože ujovi/, možno tie 3 slová za jej menom to napovedia....
Asi som sa zle vyjadril. Zo zápisu, ktorý ste sem dali vyplýva, že nehnuteľnosť prešla na jeho tri deti.

" ... telekre gyermekei névleg
2. kiskoru Czompely Anna,-
3. kiskoru Czompely Susanna, -és
4. kiskoru Czompely Katalin javára három
egyenlő részben bekebelesztik."


Preklad:
" ... nehnuteľnosť v prospech jeho detí, menovite
2. maloletá Czompely Anna, -
3. maloletá Czompely Susanna, a
4. maloletá Czompely Katalina v troch
rovnakých častiach zaknihovať"

Čiže buď je Katalin neznáma dcéra, alebo bola adoptovaná a z právneho hľadiska považovaná za dcéru. Alebo je zápis nepresný. Aj keď osobne by som pozemkovú knihu považoval veľmi dôveryhodný zdroj.

Ladislav
zamiskov
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 12:23

Ladislav ďakujem, jedine že s inou ženou mal tu Katalin. Na familysearch som ju neidentifikovala, tak skúsim hľadať ďalej.
zamiskov
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 12:23

Ešte sa chcem spýtať, či má niekto vedomosti koľko rokov bol vek na zápis dospelosti? 21? Mne vychádza podľa narodenia prababky 24.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

zamiskov napísal:Ešte sa chcem spýtať, či má niekto vedomosti koľko rokov bol vek na zápis dospelosti? 21? Mne vychádza podľa narodenia prababky 24.
Ano, spravne.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

zamiskov napísal:Ladislav ďakujem, jedine že s inou ženou mal tu Katalin. Na familysearch som ju neidentifikovala, tak skúsim hľadať ďalej.
Nakoľko ste si istá, že tá Katarína nebola vlastná sestra? Podľa mňa toto by mohla byť ona: https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:KH81-YHH

To hľadanie cez index famyilysearch je veľmi silná zbraň, ale je treba ju užívať opatrne.
Každopádne, to že niečo sa v indexe nenašlo neznamená vôbec nič.

Len pre zaujímavosť - našiel som ju tak, že som hľadal len krstné meno = "Catharina", krstné meno otca = "j*" a číslo filmu = "004948419".

Ladislav
Napísať odpoveď