Povolanie v latincine

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Dobry den,

Zas tu mam latincinu.

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,131071401

Druhy zapis v roku 1874 - Jozephus Kiszely

Citam tam:

Comitatensis - dvor?
Viarum - cesty
Commissarius - komisar
Eulasid??? - ???
Curator - kurator
Oppidanus - mestiak

Zrejme niekto akosi spojeny so stavbou ciest?

Ak to teda citam spravne, na tomto udaji sa mi zda zaujimave este aj to, ze kedze sa jedna o sobas, namiesto rodicov snubenca je cela kolonka vyplnena jeho zamestanim.
Uz bol starsi, tak asi toto bolo dolezitejsie ako mena rodicov?

Dakujem.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Prvé tri slová sú správne prečítané s významom: Župný komisár ciest
nasleduje Ecclesiae curator=cirkevný kurátor
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

maran napísal:.....na tomto udaji sa mi zda zaujimave este aj to, ze kedze sa jedna o sobas, namiesto rodicov snubenca je cela kolonka vyplnena jeho zamestanim.
Uz bol starsi, tak asi toto bolo dolezitejsie ako mena rodicov?

Dakujem.
V prvom rade nielen ze bol starsi, ale hlavne vdovec. Pri vdovcoch nebyva zvykom, aby boli zapisani rodicia, ale skor predosla manzelka. Pokial ide o jeho status, resp. povolanie, tie su zapisovane aj u ostatnych snubencov.
Palix
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jún 2013, 15:39
Kontaktovať používateľa:

Ecclesiae curator môžeme pokojne preložiť ako "kostolník", "správca kostola", teda ten, kto sa staral o kostol.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

V tomto kontexte by som bol opatrný s prekladoma "Ecclesia curator" ako kostolník. Zdá sa, že dotyčný bol župným úradníkom a skôr predpokladám, že sa jedná o nejakú čestnú funkciu v rámci farnosti.

Keby to bola evanjelická matrika, tak by som si bol veľmi istý - u evanjelikov bol vždy veľmi silný vplyv veriacich práve cez rôznych dozorcov.

Laco
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Predovsetkym vdaka za vsetky odpovede.

Co som zatial zistil o dotycnej rodine, boli rimsko-katolici.

Sam som si lamal hlavu nad tym, co ma to zamestnanie spolocne s cirkevnou sluzbou.
Myslim, ze Laco mi dal odpoved.

Otazka vsak zostava, preco to pan farar povazoval za dolezite zapisat do matriky?
Odpoved nam asi moze dat jedine pan farar. :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

maran napísal:...

Otazka vsak zostava, preco to pan farar povazoval za dolezite zapisat do matriky?
Odpoved nam asi moze dat jedine pan farar. :)
Vy ste ma asi nedobre čítali. Písal som, že na tom nie je nič zvláštne, pretože status, resp. povolanie písal každému.
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

duros napísal:Vy ste ma asi nedobre čítali. Písal som, že na tom nie je nič zvláštne, pretože status, resp. povolanie písal každému.
Ech, Juraj, kiežby každý a každému :) (tým ti neprotirečím, len frflem, že tí "moji" farári na zápis povolania často kašľali... :))
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

"Ecclesiae curator" = kurátor, ale aj kurátor kostola.
Táto funkcia existovala v minulosti a existuje aj v súčasnosti v RKC. Kurátor bol podriadený farárovi farnosti. V niektorých farnostiach bol navrhnutý a volený na určité obdobie, ale boli aj také rk farnosti, v ktorých zotrval vo svojej funkcii aj niekoľko rokov.

Príklady z činnosti kurátorov:

... "Kostol má svojho kurátora. Volá sa Martin Skaljak (kurátor rátal a zapisoval peniaze, čiže mal na starosti farské účtovníctvo)"... http://www.novabystrica.sk/index.php/fa ... -roku-1798

..."Spomínaný kurátor chodil, vybavoval, zháňal čo bolo treba."... http://www.ubrez.ocu.sk/sk/index.php?ids=13

..."Pri každom kostole (farskom, filiálnom) je kostolná rada, ktorú tvoria aspoň traja členovia (tzv. kurátori). Tí dozerajú na zbierky pri bohoslužbách i mimo nich, starajú sa o ochranu a zveľadenie kostola a tiež o zabezpečenie bohoslužobných potrieb."... http://www.ke-arcidieceza.sk/wp-content ... j-rady.pdf
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

milestone napísal: Táto funkcia existovala v minulosti a existuje aj v súčasnosti v RKC. Kurátor bol podriadený farárovi farnosti. V niektorých farnostiach bol navrhnutý a volený na určité obdobie, ale boli aj také rk farnosti, v ktorých zotrval vo svojej funkcii aj niekoľko rokov.
To je ono! Toto som mal na mysli ked som napisal ze sa cudujem ze pan farar zapisal este aj "Ecclesiae curator'.

Nevedel som totiz, co to znamena a neslo mi do hlavy ako to suvisi so zamestanim dotycnej osoby.
Teraz to uz chapem, ocividne bol vzdelany a spolahlivy tak si pribral este aj dobrovolnu funkciu v kostole.

Dakujem!

Inak zaujimave linky. Kolko sa da dozvediet z jedneho dotaznika pana biskupa :)
Napísať odpoveď