Stará fotka

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
packazen
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 14:20
Predkovia z oblasti: Močenok,Mojmírovce,Veľká Mača

V rodinnom archíve som objavil starú fotku na ktorej je môj pradedko. Jedná sa o fotku z nejakej akcie, datovaná je v Nitre 1.júna 1905 a všetci traja na fotke majú zrejme nejaké vyznamenania. Chcel by som sa opýtať, či sa dá niekde vypátrať, ak sa jednalo o nejakú oficiálnu akciu, čo to bolo za udalosť. Skúšal som už všetko možné (čo bolo v mojich silách) ale nič som nezistil.
Za všetky tipy ďakujem
Prílohy
Delegati.jpg
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

http://forum.valka.cz/category/view/32/ ... a-odpovedi skúste otázku položiť tu, možno Vám niekto pomôže.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Je to krásna fotka, myslím si však, že to nie je foto z akcie, ale ateliérová fotografia (vzadu vidno ateliérovú kulisu). Páni sa mohli dať spolu odfotografovať pri príležitosti udelenia vyznamenaní, ktoré sú vodítkom - skúste na zberateľských fórach zistiť, o aké ocenenie ide, nemusí to byť len vojenské vyznamenie.
packazen
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 14:20
Predkovia z oblasti: Močenok,Mojmírovce,Veľká Mača

Presne to som si myslel aj ja a skôr sa prikláňam k tomu, že nešlo o vojenskú, skôr o nejakú politickú akciu. Samozrejme že to je fotené v ateliéri, všetci traja boli susedia z dediny a asi sa po akciii išli odfotiť. Chcel som len zistiť, či sa v Nitre v ten deň konala nejaká taká akcia, čo to mohlo byť. Skúčal som aj starú maďarskú tlač z toho obdobia ale nič som nezistil.
Napísať odpoveď