Svadba v Belusi 1895

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

Dobry den,

potreboval by som pomoct s precitanim zapisu, ktory stoji za menami rodicov nevesty:

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Vopred dakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ktorý zápis chcete prečítať?
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

patricius95 napísal:Ktorý zápis chcete prečítať?
Ja som vedel, ze som tam niekde v tej ziadosti spravil chybu :) Hned ten prvy, c. 8. Viem, ze po mene matky Mariae Halczumberger nasleduje slovo morav., co bude asi moraviensi. Ale co nasleduje potom, neviem. Mne sa to zda ako exulantis, ale nejak si to neviem predstavit, pretoze Anna sa narodila v Rajeckej Lesnej, v rodine mlynara (aspon v jej zapise o narodeni sa nachadza pri menach rodicov skratka mol.)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Píše sa tam Ribárik Anna Josephi et Mariae Halczumberger morav[iensis]. arcularius, teda po slovensky Anna Rybáriková, dcéra Jozefa a Márie Halcumbergerovej, otec mal byť moravským stolárom. Len ďalšie pátranie napovie, či jej otec z Moravy pochádzal, alebo či pracoval na Morave ako stolár v čase dcérinej svadby.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

patricius95 napísal:Píše sa tam Ribárik Anna Josephi et Mariae Halczumberger morav[iensis]. arcularius, teda po slovensky Anna Rybáriková, dcéra Jozefa a Márie Halcumbergerovej, otec mal byť moravským stolárom. Len ďalšie pátranie napovie, či jej otec z Moravy pochádzal, alebo či pracoval na Morave ako stolár v čase dcérinej svadby.
To je prave otazka: V matrikach narodenych pre Rajesku Lesnu je sice uvedena v roku 1872 Anna Ribarik, dcera Josefa Ribarika a Marie Halczumberger, v roku 1874 vystupuje ale Maria Halczumberger ako manzelka Antona Solina, ktora mu porodila dieta. Anton Solin bol krstnym otcom Anny pri jej narodeni. Do Bytce som sa este nedostal, aby som mohol prejst filmy pre Rajecku Lesnu, pretoze online nie su.

Aby sme chaos dovrsili uplne, Leopold pochadzal z Plumlova a bol stolarom, dokonca mal od roku, myslim, 1897 vlastnu stolarsku dielnu v Belusi, resp. v Ladcoch :)
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry vecer,

Maria Halczumberger ( manzelka Jozefa Rybarika ) sa okrem dcery Anny Rybarikovej objavuje podla indexu FS ako matka aj s druhym manzelom Frantiskom Solinom ( nie Antonom ) - mali dve dcery Rosu ( nar. 1874 ) a Herminu ( nar. v Šuji 1876) https://familysearch.org/search/record/ ... 3ASlovakia

Ak teda bol krstnym otcom Anny Rybarikovej Anton Solin, s velkou pravdepodobnostou sa nejedna o osobu identicku s jej druhym manzelom Frantiskom.

Sobasny zapis zenicha Leopolda Kubesa je tiez zmatocny ,pretoze ako jeho matka je uvedena stara mama/babicka z otcovej strany .....
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=43
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

mano napísal:Dobry vecer,

Maria Halczumberger ( manzelka Jozefa Rybarika ) sa okrem dcery Anny Rybarikovej objavuje podla indexu FS ako matka aj s druhym manzelom Frantiskom Solinom ( nie Antonom ) - mali dve dcery Rosu ( nar. 1874 ) a Herminu ( nar. v Šuji 1876) https://familysearch.org/search/record/ ... 3ASlovakia

Ak teda bol krstnym otcom Anny Rybarikovej Anton Solin, s velkou pravdepodobnostou sa nejedna o osobu identicku s jej druhym manzelom Frantiskom.

Sobasny zapis zenicha Leopolda Kubesa je tiez zmatocny ,pretoze ako jeho matka je uvedena stara mama/babicka z otcovej strany .....
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=43
Mate pravdu. Ja som si teraz pozrel kopiu Anninho zapisu o narodeni a jej krstnym otcom bol Ondrej (Andreas) Solin.

Tu zmatocnu informaciu o Leopoldovej matke som si ani nevsimol :) Inak, Kubesovsku liniu mam vysledovanu az priblizne do roku 1710, ked mi ten najstarsi Kubes mizne z matriky pre Cechovice pri Plumlove, ktora je, nanestastie, velmi utrzkovita a chybaju tam niektore roky.
Napísať odpoveď