Příjmení kmotry na křtu: Joannes Batora, * 1750, latina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Tak jsem se, pán Duros,

v noci znova pustil do hledání – a obávám se, že jsem po necelém týdnu bádání se svými Báthory bohužel opravdu hotov, jak jste ostatně i Vy už včera správně předpověděl... :evil:

Z té právě nalezené svatby Hajaba/Bátorová mi vyplynulo, že kolem roku 1730 Bátorové v Alsó-Nasticz nepochybně už žili pod příjmením Bátora, a svatbu JoannesBátora/Catharina jsem před rokem 1757 včetně zatím nenašel v žádné z obcí „bánoveckých“. A hledal jsem už i v Bieliciach, Malých i Vel'kých. A jiná blízká farnost mě bohužel nenapadá, protože se v tamní topografii opravdu moc nevyznám.

Ostatně i kdybych tu svatbu JoannesBátora/Catharina našel: přinejlepším bych se ze zápisu dozvěděl, jak se jmenoval ženichův otec z Alsó-Nasticz, a tím by to zase skončilo. A ani to vlastně není jisté: zrovna u téhle svatby naší Kateřiny s Hajabou to křestní jméno otce uvedeno není. Jistě, dozvěděl bych se i příjmení jeho manželky, ale přece jen hlavní otcovská linie je hlavní otcovská linie. A s tou je tedy ámen.

Přesto: neměl byste nějaký tip, v které farnosti bych se ještě měl pokusit sobáš JoannesBatora/CatharinaN. hledat? Díky předem. S pozdravem

Ladislaus Bátora ginak Wawák, jak se obvykle v takových případech píše v matrikách u nás v Kotlině. Vlastně spíše naopak: Ladislaus Wawák ginak Bátorege. :D :D :D
BátorováHajaba1755.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ladislav Bátora napísal:....

Přesto: neměl byste nějaký tip, v které farnosti bych se ještě měl pokusit sobáš JoannesBatora/CatharinaN. hledat? Díky předem. S pozdravem...
http://old.lehota.sk/fara/mapa_NR_dieceza.jpg
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Díky moc! Vyzkouším všechny v okolí, stejně už mi nic jiného nezbývá...
lb.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

duros napísal: 01 Dec 2016, 08:39 A teraz k Janom Batorom v Nasticiach. Ten Vas, ktoremu sa narodil Jan 1750, tomu a Anne sa narodila este Eva 1753:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

A viac nic...hladal by som teda umrtie Jana, alebo Anny Batorovej po tomto roku. Ale asi to nebude potrebne, pretoze ich syn Jan, narodeny 1750 nebude otcom Frantiska, nar. 1768... Takze Vas Jan sa musel narodit skor. A kedze matriky Velkych Chlievan su len po rok 1750, asi ste skoncili.
Omlouvám se, že se přesně po roce k tomu ještě vracím:
Nedávno jsem ale našel úmrtí jistého Michaela Batory, tak si říkám, že to by mohl být otec praprapraprapradědy Jana, narozeného kolem roku 1733. Věčná škoda těch ztracených matrik z let před rokem 1750! A svatbu Jana Bátory s Katarinou před rokem 1757 jsem pořád nikde v okolí nenašel.
A příští rok to bude 250 let, co se narodil prapraprapraděda František Bátora...
lb.

BátoraMichael†1763.jpg
Napísať odpoveď