Příjmení kmotry na křtu: Joannes Batora, * 1750, latina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Už jste mi tady vysvětlili koncovku -eje u některých příjmení, ale zdá se mi, že jsem teď u kmotry Obert (?) narazil ještě na nějakou jinou... Nebo je to jen shoda náhod, a příjmení má úplně jiné než kmotr Adam Obert?

Díky předem.

Je to tady vlevo, čtvrtý zápis odspodu:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
BátoraJoannes1750.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je to Obertech, čo je obdoba Oberteje. Je to vo význame "(od) Obertových", ale v zásade ide o priezvisko Obert.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Díky, tak jsem to odhadnul správně, že kmotra bude možná taky příbuzná, jen jsem neznal tuhle přivlastňovací záložku. Škoda, že matrikář nezapsal u kmotrů domicil.

A hlavně škoda, že není místo narození uvedeno u dítěte samotného. Skutečně si vůbec nejsem jist, že je to křest praprapraprapradědy... :-( Čímž se ovšem blížím už ohledně Bátorů do finále, pokud nenajdu ty svatby, tak by to byla jen losovačka: viz přiložené narození jakéhokoli Joannese Bátory na Slovensku v letech 1700 až 1750, snad jsem to vyhvězdičkoval správně.

Jen tři, a toho Bátoru z Púchova samosebou škrtám rovnou, to by se mu musel Johannes mladší narodit ve čtyřech letech. A ta Ilava se mi moc nezamlouvá, ovšem vyloučeno samozřejmě není, že jsme se z nějakého důvodu přestěhovali.
lb.
AAABátora1700-50.png
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Domnievam sa, ze toto nebude ten spravny, ale asi to nebude spravny ani ten z Dubnice. Pre dieta netreba chodit daleko. Takze Vam ponukam moje vysvetlenie.
V Biskupiciach zili Batorovci, mnohi z nich sa zenili vo farnosti Velke Chlievany. Lenze....oni boli povodne Vavakovci. S aliasom Batory - Vavak sa mozete stretnut napr tu (16.6.1754 Stefan Batora alias Vavak a vdova po Adamovi Hradnayovi Maria):
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Ak si pozrieme cenzus 1715 a 1720, zistime, ze ziaden Batora nebol ani v Biskupiciach, ani v Dolnych Nasticiach. Zato v Biskupiciach bolo Vavakovcov ako maku:
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 23_555.jpg
Nasledne som sa stretol s viacerymi prezyvkami Vavakovcov. Az tak, ze v Terezianskom urbari Biskupic sa uz ziaden nevyskytuje. S najvacsou pravdepodobnostou su to vsetko uz len prezyvky:
https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 5496%2C518
V Terezianskom urbari Dolnych Nastic je len jeden Batora - Jan Batora: https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 3720%2C155

A teraz k Janom Batorom v Nasticiach. Ten Vas, ktoremu sa narodil Jan 1750, tomu a Anne sa narodila este Eva 1753:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

A viac nic...hladal by som teda umrtie Jana, alebo Anny Batorovej po tomto roku. Ale asi to nebude potrebne, pretoze ich syn Jan, narodeny 1750 nebude otcom Frantiska, nar. 1768. Frantisek sa narodil Janovi Batorovi a Katarine a tam sa deti zacinaju uz rokom 1757:
https://familysearch.org/search/collect ... year0=1700
Takze Vas Jan sa musel narodit skor. A kedze matriky Velkych Chlievan su len po rok 1750, asi ste skoncili. Ale...
Vsimnite si, ze napriklad ich posledne dieta, Ondrej je zapisany nielen vo velkochlievanskej matrike, ale aj v matrike Banoviec nad Bebravou. Takze ak budete mat stastie, mozno na nieco natrafite v banovskej matrike....
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Díky moc za to velmi cenné vysvětlení a tipy!!! Vrhnu se na to hned dneska večer.

Však on mi ten nalezený Joannes * 1750 k tomu Františkovi * 1768 moc neseděl, zdál se mi přiliš mladý. Hlavně když jsem nějak těsně předtím nenašel tu svatbu Jan/Kateřina.

P.S.: Toho páru Bátora alias Vavák/Maria z Biskupic jsem si všimnul už včera, ale nevěnoval jsem tomu pozornost, protože manželku Marii jsem nehledal.
Ale když už je to tak, mám jeden dotaz:
Ono slovo Vavák je ve slovenštině nějak hanlivé? Nebo jaké máte vysvětlení pro to, že si tak často dávali přezdívky? V 17. století to bylo samosebou běžné, ale v této době už přece byla příjmení ustálená... Samosebou, že jeden můj prapraprapraprapraprapraděda se jmenoval Jiří Vašek alias Jezwinský a jeho syn Václav Jezwinský alias Kubův. Ale to jsou roky 1620 až 1650. VIz v příloze.

To jste mi zase dal brouka do hlavy! A jak je vůbec napadlo to příjmení Bátora?!? Vždyť Urozená paní hraběnka už byla tou dobou dávno na pravdě boží a neštěkl po ní ani pes... Než to thema vrátil na pořad jednání Nižňaský. A teďka Jakubisko. Ovšem mě s ní spojujou celej život, to mám marný. Od mala. A samosebou vždy ve zlém... :-) Na Slovensku se mi to samosebou nestávalo (odsloužil jsem si dva roky vojny ve Zvolenu), protože u vás je to příjmení poměrně frekventované. Ale v Čechách si mě furt dobírali a dobírají...
KubůKotwaldová1656.jpg
A to „...alias Jezwinský“ se táhlo ještě k jeho synovi. A to už jsme ty Jezbiny dávno prodali městu Jaroměř:
KubůCikánová1681.jpg
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Tie prezývky si dávali hlavne vtedy, keď bolo v obci veľa ludí s rovnakým priezviskom. Aby sa vedeli medzi sebou rozoznať, tak si dávali tie prímenia, Potom sa stávalo, že v matrike sa to vyskytovalo aj tak aj onak. Napr. v Záhorskej Bystrici bolo veľa Polákovcov. Jeden z nich mal alias Bohács, v matrike sa vyskytovalo napr. Joannes Polák, Joannes Polak alias Bohacs, neskôr už len Bohacs.
Prímenia sa dávali napr. podľa zamestnania, podľa priezviska manželky a pod.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Já měl roky (a ještě jsem ji zcela neopustil) takovou hypotézu, že Bátora (Báthora) se nejdříve začalo říkat těm lokajům, kočím a podobně, kteří sloužili přímo hraběnce Erzébet v Čachticích. A pak už jim to zůstalo, i když se časem přestěhovali i třeba 30 km jinam. Když teda je to tak, že s kterýmkoli Bátorou jsem se zatím setkal, tak byl prapůvodem z tohodle kraje.

Dokonce mě asi před 15 roky telefonicky kontaktoval (mluví ještě slovensky, přišel se do Čech až v 70. letech min. st.) jakýsi Gabo Bátora z Káraného, to je asi 20 km od Prahy. Že prej jsme určitě příbuzní, tak ať někdy zajedu na kafe. Tak jsem jen pochybovačně kroutil hlavou, ale že teda se někdy stavím. A samosebou: praprapraprapravnuk páru Báthora/Országhová z Alsó-Nasticz. :D :D :D
Jeho neteř mi pak něco vyhledávala v archivu v Ivánce, nebo kde... To ještě nebyly matriky on-line.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No, zase netreba hladat bajky. Ako uz bolo naznacene, aj prezyvky vznikali podobne, ako priezviska - od osobneho mena (povedzme zakladatela vetvy), vlastnosti (prezyvkove), zamestnania, povodu. Odlisnost je oproti priezviskam vtedy, ak prezyvka vznikla tzv. "po chalupe". To v Cechach poznaju, najma v juznych. Cize ak sa niektory z danej rodiny prizenil do inej rodiny a tam zostal byvat, alebo ak dana rodina sa usadila na opustenej usadlosti, ktora predtym niekomu patrila.
Batoru by som neodvodzoval od Bathoryovcov, ale od madarskeho slova "bátor": https://en.wiktionary.org/wiki/b%C3%A1tor
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Jižní Čechy mi snad raději ani nepřipomínejte, i tam mám jednu matčinu větévku. A z těch chalup mi šla hlava kolem. Naštěstí jsou v Třeboni přístupné gruntovnice on-line.
lb.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

P.S.:
S tím pra...prabratrancem Gáborem Bátorou z Káraného to byl vůbec veselý příběh. Hned jak jsem tam před těmi zhruba 15 roky přijel, tak jsem okamžitě vyloučil, že bychom mohli být příbuzní, když teda pochází ze Slovenska. Já jsem se totiž sice už od mládí připravoval na to, že jednou rodokmen sestavím, ovšem nechával jsem to na důchod (a už je to tady). Ale naštěstí jsem dal kdysi dávno na radu jednoho kamaráda a všechny rodinné dokumenty, jako křestní, oddací, úmrtní, domovské, výuční, živnostenské a podobné listy, jsem včas příbuzným sebral a pečlivě uschoval. Pro tu dobu důchoddovou...

A tak jsem například z německy psaného opisu křestního listu pradědy Karla (viz v příloze) odjakživa věděl, že jeho děda byl „Johann Batora, Maurer in Unter Nastic in Ungarn...“ a že Johannova manželka byla „Johanna, geborene Dzurik aus Riban“. Kdyby aspoň napsali „... in Ober-Ungarn“. A tak jsem celé roky tu a tam hledal na mapách Maďarska něco podobného německému Unter Nastic.
AAAKarel.jpg
No, a pak jsem se zeptal toho Gábora, odkud teda vlastně z toho Slovenska pochází... A skoro jsem na místě zkolaboval: „To ozaj nepoznáš, taká malá dedina, nedaleko od Bánoviec... Dolné Naštice sa vol'á.“

Tak už jsem se ho pak jen z posledních sil zeptal, jestli někde poblíž není nějaká vesnička, podobná slovu Riban. A byl jsem konečně doma... Po tolika letech. :D
Napísať odpoveď